Kolejne uderzenie w Polskę i reformę sądów! Trybunał UE nie pozwolił na ekstradycję przestępcy z Irlandii.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł dzisiaj w sprawie decyzji sądu z Irlandii, który odmówił wydania Polaka podejrzanego o handel narkotykami. Organ UE swoją decyzję argumentuje “stanem praworządności” w naszym kraju.

Sprawa była głośna od marca, kiedy to sąd w Irlandii, który zajmował się sprawą Artura C. – poszukiwanego przez prokuraturę w związku z przemytem narkotyków. Wtedy to, sąd z Zielonej Wyspy wystąpił do Trybunału Sprawiedliwości UE o wydanie opinii w trybie pilnym dotyczącą tego, czy poszukiwany mężczyzna będzie miał prawo do uczciwego procesu.

REKLAMA/Advertisement

Dzisiaj Trybunał wydał wyrok, w którym postanowił, że jeśli organ sądowy (czyli sąd w Irlandii), który był adresatem wykonania Europejskiego Nakazu Aresztowania “musi wstrzymać się z jego wykonaniem, jeśli uzna, że dana osoba mogłaby zostać narażona na ryzyko naruszenia prawa podstawowego do niezawisłego sądu”. W uzasadnieniu jest również skandaliczne odniesienie się do reformy sądownictwa w Polsce:

– Organ sądowy, do którego zwrócono się o wykonanie Europejskiego Nakazu Aresztowania, musi wstrzymać się od jego wykonania, jeśli uzna, że dana osoba mogłaby zostać narażona na ryzyko naruszenia prawa podstawowego do niezawisłego sądu, a tym samym istotnej treści prawa podstawowego do rzetelnego procesu sądowego, ze względu na nieprawidłowości mogące mieć wpływ na niezawisłość władzy sądowniczej w wydającym nakaz państwie członkowskim – uznał Trybunał.

REKLAMA/Advertisement

Tym samym unijna instytucja wskazała, że reforma sądów w Polsce sprawia, że oskarżonemu odebrane jest prawo do uczciwego procesu:  “Sądy UE mają oceniać ryzyko dla rzetelnego procesu biorąc pod uwagę stan praworządności w Polsce” – stwierdził Trybunał. Wydaje się, że takie działanie to nic innego jak kolejna próba storpedowania i zablokowania reformy sądownictwa w naszym kraju. Jest ona tym bardziej niepokojąca, że pochodzi od instytucji wyjątkowo zaangażowanej ideologicznie; przypomnijmy, że kilka tygodni temu TS UE uznał, że małżeństwo nie ogranicza się do związku mężczyzny i kobiety …

za: niezalezna.pl

REKLAMA/Advertisement