Klata: Preludium Marca ’68 był gniew Sowietów wspierających państwa arabskie w przegranej wojnie sześciodniowej [WIDEO]

Henryk Klata to ekonomista i polityk, poseł na Sejm I kadencji z ramienia Wyborczej Akcji Katolickiej. Był członkiem Klubu Parlamentarnego Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego. W okresie PRL działał w opozycji. Należał do Ligi Narodowo-Demokratycznej (LN-D). 7 maja 1960 r. wraz z innymi młodymi ludźmi został aresztowany, a 29 maja 1961 r. skazany na karę 10 miesięcy pozbawienia wolności. LN-D głosiła hasła narodowo-chrześcijańskie oraz antykomunistyczne. Jako podstawę doktryny LND przyjęto naukę o cywilizacjach Feliksa Konecznego.

– Wszyscy mówiąc o Marcu ’68 wymieniają sprawę “Dziadów”, spektaklu przygotowywanego w Teatrze Narodowym przez Kazimierza Dejmka – wyjaśniał Klata. – Otóż początek marca należy ująć od roku poprzedniego, kiedy to w czerwcu doszło do wojny Izraela z państwami arabskimi. Izrael zaatakował wtedy Egipt, Jordanie oraz Syrię i w ciągu 6 dni było już po wszystkim, gdyż osiągnął swoje cele. Bardzo to dotknęło ZSRS, gdyż państwa te (szczególnie Egipt) były uzbrojone w broń sowiecką, byli tam specjaliści sowieccy którzy szkolili Egipcjan.

– W wyniku tego nastąpiła reakcja Związku Sowieckiego, przede wszystkim propagandowa. Sowieci i państwa socjalistyczne zerwały stosunki dyplomatyczne z Izraelem – przypomniał gość Mediów Narodowych, mówiąc że i Władysław Gomułka podporządkował się temu zaleceniu.

Potem zabrano się za licznych oficerów Ludowego Wojska Polskiego, którzy byli Żydami, a nie kryli radości z wyniku wojny sześciodniowej. Do czystki doszło już w 1967 r. i zdaniem Klaty, było to działanie zarządzone w Moskwie.

REKLAMA/Advertisement