Kiedyś były hołd ruski i pruski. Dzisiaj premier Morawiecki w ramach hołdu polskiego pokłonił się Żydom

W 1525 r. Albrecht Hohenzollern – ostatni mistrz Zakonu Krzyżackiego i pierwszy książę Prus złożył hołd lenny Polsce. Wydarzenie to utrwaliło się w świadomości Polaków dzięki obrazowi Jana Matejki. Drugie, podobne wydarzenie zwane hołdem ruskim miało miejsce w 1611 r. , gdy zdetronizowany car Rosji Wasyla IV Szujski i jego bracia: Dymitr (dowódca sił rosyjsko-szwedzkich w bitwie pod Kłuszynem) i Iwan pokłonili się królowi Polski Zygmuntowi III Wazie i królewiczowi Władysławowi.

28 czerwca 2018 r. przejdzie niestety do historii jako hołd polski, gdyż tego dnia rządząca koalicja (tzw. Zjednoczona Prawica, w której prym wiedzie Prawo i Sprawiedliwość) w sposób urągający zasadom demokracji w trybie niespotykanym w historii III RP przeprowadziła przez Sejm i Senat tzw. nowelizację ustawy o IPN, ulegając presji środowisk żydowskich. Również prezydent Andrzej Duda zapowiedział już podpisanie aktu prawnego “w możliwie najkrótszym terminie”.

REKLAMA/Advertisement

Jakby tego było mało, premierzy RP i Izraela w tym samym czasie wygłosili transmitowane na żywo oświadczenia w tej sprawie.

– My z tym dokumentem w ręku będziemy walczyć o nasze prawa dużo bardziej niż wcześniej – usłyszeliśmy od Mateusza Morawieckiego. – Prawo, które zostało dzisiaj przyjęte i które zostało przyjęte pięć miesięcy temu. Ono powinno zostać przyjęte 25 lat temu. Nie da się nadrobić tego czasu, ale my dziś dzięki tej deklaracji jesteśmy dużo mocniejsi. Ta zmiana osłabia atak na Polskę i pokazuje zupełnie nowy wymiar rozumienia polskiej sprawy na arenie międzynarodowej (…)
W ciągu ostatnich 30 lat kontakty między naszymi krajami opierały się na zaufaniu i zrozumieniu. Izrael i Polska są przyjaciółmi i partnerami, którzy blisko ze sobą współpracują na arenie międzynarodowej, ale także w odniesieniu do pamięci o Holokauście.

REKLAMA/Advertisement

Zadowolenia nie krył Benjamin Netanjahu, który powiedział:

– Jestem zadowolony, że polski rząd, parlament, Senat oraz prezydent całkowicie wycofali przepisy, które spowodowały burzę i konsternację w Izraelu i wśród międzynarodowej społeczności.

REKLAMA/Advertisement

Wszystkich przebił jednak red. naczelny fantycznie pro-PiSowskiego portalu niezalezna.pl

<blockquote class=”twitter-tweet” data-lang=”pl”><p lang=”pl” dir=”ltr”>Napuszczanie na siebie Żydów i Polaków to podstawowy pomysł walki rosyjskiej agentury. W Rosji był prawdziwy antysemityzm a Polaków chciano obarczyć za to winą</p>&mdash; Tomasz Sakiewicz (@TomaszSakiewicz) <a href=”https://twitter.com/TomaszSakiewicz/status/1011954476167593984?ref_src=twsrc%5Etfw”>27 czerwca 2018</a></blockquote>
<script async src=”https://platform.twitter.com/widgets.js” charset=”utf-8″></script>