Kaczyński: “Nie ma możliwości odłożenia wyborów prezydenckich”. “Całkowicie zabezpieczają życie i zdrowie obywateli”

– Konstytucyjnie rzecz biorąc nie ma możliwości odłożenia wyborów prezydenckich w ogóle, a już w szczególności na rok – powiedział dzisiaj w „Sygnałach Dnia” radiowej Jedynki prezes PiS Jarosław Kaczyński. –  Kandydaci opozycji nie są szczególnie mocni. W sytuacjach zagrożenia ludzie konsolidują się wokół władzy. W Polsce władza walczy z epidemią i dlatego jest to dobra władza.

– Zgodnie z konstytucją wybory prezydenckie powinny odbyć się w tej chwili, chyba że zostałby wprowadzony stan nadzwyczajny, te warunki w tym momencie nie są spełniane – oświadczył na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia, uznając że warunków takich nie spełniono.

REKLAMA/Advertisement

– Nie ma możliwości przełożenia wyborów, a tym bardziej na za rok. Chyba że będzie się uchwalało stany wyjątkowe przez ten czas, tylko po to, by przekładać wybory. W tym momencie nie są spełnione warunki wprowadzenia stanu nadzwyczajnego. Mamy sytuację zero-jedynkową – twierdził.

Jego zdaniem wybory korespondencyjne „całkowicie zabezpieczają życie i zdrowie obywateli”.

REKLAMA/Advertisement

– To są wybory całkowicie bezpieczne, zarówno dla tych, którzy w nich uczestniczą, jak i tych, którzy je organizują i którzy pracują przy przeprowadzeniu aktu wyborczego – oznajmił szef PiS.