Jobbik obiecuje wprowadzenie patriotycznej polityki gospodarczej promującej węgierskie przedsiębiorstwa

Nacjonalistyczny Jobbik potwierdził swoją obietnicę udzielenia realnej pomocy węgierskim małym i średnim przedsiębiorstwom na wypadek, gdyby partia znalazła się w rządzie. To jednak wydaje się mało prawdopodobne. Według ostatnich sondaży, narodowcy co prawda są na drugim miejscu z wynikiem ok. 15 %, ale Fidesz premiera Orbana zgarnia aż połowę wyborców i może liczyć na samodzielne rządy.

Podczas swojej konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek w Budapeszcie, przewodniczący frakcji parlamentarnej Jobbiku, János Volner, powiedział że Fidesz zawarł strategiczne porozumienia jedynie z dużymi, zagranicznymi firmami w ciągu ostatnich lat, podczas gdy prezes Jobbiku, Gábor Vona, chciał zawrzeć takie umowy z węgierskimi przedsiębiorstwami.

– Nie można zapewnić zrównoważonego rozwoju bez wzmocnienia pozycji przedsiębiorstw, które stanowią podstawę węgierskiej gospodarki – stwierdził Volner, dodając że Jobbik (jeśli zostanie wybrany do rządu) zaoferuje znacznie lepsze opodatkowanie węgierskich przedsiębiorstw niż jest to obecnie.

REKLAMA/Advertisement

Polityk wyjaśnił, że rząd opodatkował węgierskie przedsiębiorstwa bardziej niż wielonarodowe firmy, ponieważ te pierwsze musiały płacić podatki od dywidend, podczas gdy zagraniczne firmy działające na Węgrzech nie były zobowiązane do płacenia tego rodzaju podatku.

– Przyszły rząd Jobbiku wprowadzi prawdziwie patriotyczną politykę gospodarczą – stwierdził.

REKLAMA/Advertisement

Omawiając kwestie wyborcze, podkreślił, że Jobbik nie zamierza wspierać żadnych wspólnych kandydatów z socjaldemokratycznym MSZP czy liberalnym DK, ale jest gotowy na negocjacje z konserwatywno-liberalnym Momentum i liberalnym LMP.