Jeszcze w tym miesiącu może zakończyć się trwająca 68 lat wojna koreańska

Trwająca od 1950 r. wojna koreańska może wreszcie doczekać się końca. Technicznie rzecz biorąc, Korea Północna i Południowa są nadal w stanie wojny trwającej od ponad sześciu dekad – ale opublikowany wczoraj raport wskazuje, że konflikt może wkrótce się skończyć.

W wyniku II wojny światowej zostały utworzone dwa państwa koreańskie. W 1948 na południe od 38 równoleżnika utworzono Republikę Korei związaną z USA. W tym samym roku, lecz nieco później, na północ od 38 równoleżnika, w strefie okupacyjnej sowieckiej, Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną o ustroju komunistycznym. Strefy te zamieniono w dwa niezależne państwa. Rosjanie oficjalnie wycofali się z północy Korei, przekazawszy władzę nad nią popieranemu przez nich komunistycznemu rządowi Kim Ir Sena.

Wojna rozpoczęła się 25 czerwca 1950 r. atakiem armii północnokoreańskiej w sile 200 tys. żołnierzy na Republikę Korei. Do połowy września prawie całe państwo południowokoreańskie zostało zajęte. Wówczas Korea Południowa zwróciła się o pomoc do ONZ. Rada Bezpieczeństwa już 27 czerwca wysłała do Korei siły międzynarodowe. Na południu Półwyspu Koreańskiego wylądowaly wojska amerykańskie dowodzone przez generała Douglasa MacArthura oraz wspierające je oddziały innych państw stowarzyszonych w ONZ. W krótkim czasie wyparły one wojska Kim Ir Sena poza 38 równoleżnik. Wojska amerykańskie i południowokoreańskie zdobyły stolicę Korei Północnej – Pjongjang i zbliżyły się do granicy z komunistycznymi Chinami.

REKLAMA/Advertisement

25 października Mao Zedong wprowadził na front armię tzw. “chińskich ochotników ludowych”. Od razu zmasakrowali oni X Korpus pancerny USA. W tej sytuacji MacArthur ogłosił, że Amerykanie użyją broni atomowej. Jednak nie przyjęto tego entuzjastycznie, gdyż obawiano się atomowego odwetu ZSRR na Wielką Brytanię. Nieprzerwana ofensywa chińska została zatrzymana w maju 1951 r. kontruderzeniem amerykańskim, a linia frontu ustabilizowała się wzdłuż 38 równoleżnika.

Po okresie dwuletnich walk pozycyjnych podpisano 27 sierpnia 1953 r. układ w Panmundżonie, w myśl którego aktualna linia frontu uznana została za rozgraniczenie obu państw koreańskich w formie neutralnego pasa o szerokości 4 km. Od tego czasu nad przestrzeganiem zawieszenia broni czuwa powołana do tego celu Komisja Nadzoru Państw Neutralnych.

REKLAMA/Advertisement

Cytując anonimowego południowokoreańskiego przedstawiciela dyplomatycznego, “Munhwa Ilbo” -południowo-koreański dziennik, donosi że sąsiednie kraje przygotowują oświadczenie, które może oficjalnie zakończyć wojnę jeszcze w tym miesiącu, kiedy przywódca Korei Północnej Kim Dzong-un i Południowej Moon Jae-in spotkają się osobiście po raz pierwszy.

Jak informuje CNBC, liderzy mogą także omówić demontaż silnie wzmocnionej strefy zdemilitaryzowanej, która oddziela oba kraje. Przełomowy raport pojawia się po tym, gdy Kim coraz częściej wyrażał gotowość do dyskusji na temat denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Eksperci i dziennikarze koreańscy przekonywali, że jeśli nowe sprawozdanie jest prawdziwe, jest to ważna informacja dla Półwyspu Koreańskiego i ważny krok w kierunku ustanowienia trwałego pokoju w regionie.

za: cnbc.com