Izraelski parlament nie zgodził się uznać tureckiej rzezi na Ormianach za ludobójstwo

W izraelskim Knesecie w środę po raz kolejny odrzucono ustawę, w której zaproponowano uznanie faktu ludobójstwa Ormian, podaje armeńska agencja prasowa Arka powołując się na “Jerusalem Post”.

Aż 41 izraelskich ustawodawców było przeciw, a tylko 28 poparło ją we wstępnym głosowaniu. Co ciekawe, wnioskodawcą był Jair Lapid – przewodniczący partii Jesz Atid, który ostatnio namiętnie atakował Polskę.

– Nie ma powodu, by Kneset, który reprezentuje naród doświadczony przez Holokaust, nie powinien uznać ludobójstwa Ormian i ustanowić dla niego dnia pamięci – stwierdził Lapid.

Wiceminister spraw zagranicznych Tzipi Hotovely powiedział, że ministerstwo nie zajmie oficjalnego stanowiska w tej sprawie “ze względu na swoją złożoność i dyplomatyczne reperkusje oraz z powodu wyraźnego związku politycznego”.

Ludobójstwo Ormian to masakry popełnione na ludności ormiańskiej w Imperium Osmańskim w czasie I wojny światowej, w latach 1915-1917. Ocenia się, że w jego wyniku zginąć mogło około 1,5 mln ludzi. Ludobójstwo Ormian jest drugim po Holocauście najlepiej udokumentowanym i opisanym ludobójstwem dokonanym przez władze państwowe na grupie etnicznej w czasach nowożytnych.

24 kwietnia każdego roku społeczność ormiańska na całym świecie obchodzi rocznicę rozpoczęcia eksterminacji swego narodu. Organizowane są zarówno w ojczystej Armenii, jak i poza jej granicami, również w Polsce. Nawet dziś rząd Turcji oficjalnie twierdzi, że tureccy Ormianie padli ofiarą epidemii podczas ewakuacji frontu, a jej przedstawicielstwa dyplomatyczne agresywnie atakują próby upamiętnienia ofiar. Do tej pory ludobójstwo Ormian oficjalnie uznały: Argentyna, Armenia, Austria, Australia, Belgia, Bułgaria, Chile, Cypr, Francja, Grecja, Holandia, Kanada, Liban, Litwa, Niemcy, Polska (19 kwietnia 2005 r. Sejm dokonał tego poprzez aklamację, Rosja, Słowacja, Szwajcaria, Szwecja, Urugwaj, Walia, Watykan, Wenezuela i Włochy oraz w 2010 roku USA. Ponadto 22 grudnia 2011 r. izba niższa francuskiego parlamentu (w tym kraju od wielu lat żyje liczna mniejszość ormiańska) wprowadziła prawo przewidujące rok więzienia i 45 tys. euro grzywny za każde publiczne negowanie faktu ludobójstwa Ormian w latach 1915-1917

REKLAMA/Advertisement

za: arka.am