Izraelski hokeista w Unii Oświęcim. Rabin: “Dla Żyda gra w drużynie z Auschwitz jest zdradą. Każdy, kto zamieszkuje dziś to miasto jest winny”

29-letni Eliezer “Eli” Sherbatov  – izraelski hokeista pochodzenia rosyjskiego i reprezentant Izraela w czerwcu br. został zawodnikiem Unii Oświęcim.

Sprawa stała się w ostatnich godzinach głośna, gdyż dowiedział się o tym fakcie i skomentował go rabin Elchanan Poupko z Nowego Jorku, szef amerykańsko-izraelskiej sieci EITAN.

– Nigdy nie myślałemm, że będę musiał to powiedzieć. Dla Żyda gra w drużynie z Auschwitz jest zdradą i nożem w plecy dla milionów ludzi – napisał Poupko, a następnie kontynuował już do sportowca. – Jesteś utalentowanym zawodnikiem. Czy naprawdę nie mogłeś znaleźć innej drużyny? Każdy Twój gol przyniesie chlubę miastu, które oglądało, jak nasi bracia i siostry wylatują z dymem komina. Każdy, kto zamieszkuje dziś to miasto, jest winny.

W rozmowie z Onetem dodał:

–  Tereny tego miasta są przesiąknięte krwią moich braci i sióstr. Nic tego nie zmieni. Nigdy nie zapomnimy o ludziach, którzy zniknęli tylko dlatego, że byli Żydami. Przynoszenie chwały miastu znanemu tylko z tych historycznych wydarzeń wielu Żydów postrzega jako bardzo obraźliwe. Wczoraj rozmawiałem ze znanym człowiekiem, który przeżył Holokaust. Powiedział, że czasem się ze mną nie zgadza, ale był zaskoczony [transferem Szerbatowa] i zapytał: “Jak ktokolwiek może grać w tym miejscu?”. Nie rozumiem, jak to możliwe, że rozgrywa się tam jakiekolwiek mecze.

REKLAMA/Advertisement