Irlandia: Dwóch heteroseksualnych mężczyzn pobrało się, by uniknąć płacenia podatku

“Małżeństwa” osób tej samej płci są w Irlandii legalne od listopada 2015 r. Pierwsze śluby par tej samej płci zawarte zostały 17 listopada 2015 r. Poprawka do Konstytucji Irlandii umożliwiająca wprowadzenie równości małżeńskiej została przyjęta w referendum 22 maja tegoż roku.

Ponieważ związki jednopłciowe mają teraz te same prawa, co dwupłciowe, doszło ostatnio w tym kraju do kuriozalnej sytuacji. Jak informuje dziennik “The Irish Times”, dwóch heteroseksualnych mężczyzn pobrało się, aby uniknąć płacenia podatku spadkowego. Matt Murphy i Michael O’Sullivan są od wielu lat dobrymi przyjaciółmi. Tak dobrymi, że postanowili w spadku zapisać sobie swoje majątki. Zdali sobie jednak sprawę, że zawiązanie węzła małżeńskiego może oznaczać uniknięcie daniny na rzecz państwa w wysokości 50 tys. euro. Współmałżonek bowiem jest z niej zwolniony.

REKLAMA/Advertisement

Obaj mężczyźni identyfikują się zdecydowanie jako heteroseksualni, a O’Sullivan ma dorosłe dzieci. Związek małżeński został zawarty podczas niewielkiej ceremonii, w której “parze młodej” i kilku gościom przygrywał muzyk grający na harfie, będącej tradycyjnym instrumentem irlandzkim.

Przedstawiciele władz, pytani przez dziennikarzy, czy nie ma nic niestosownego w tym pomyśle na uniknięcie podatków uznali, że skoro mężczyźni zgodnie z prawem są “małżeństwem”, to urząd podatkowy nie widzi tu problemu.

REKLAMA/Advertisement

za: irishtimes.com