Holandia: Uchodźcy wściekli, bo kierownictwo ośrodka każe im czyścić toalety. To urąga rozumowi i godności człowieka

Jak donosi holenderski dziennik “De Telegraaf”, mieszkańcy ośrodka dla uchodźców w Alkmaar w prowincji Holandia Północna są wściekli (dokładnie takiego słowa użył reporter). Powód? Muszą sami czyścić toalety!

A jeśli chcą wejść do łazienki, aby wziąć prysznic, muszą najpierw “kupić” klucz (czyli po prostu zapłacić rodzaj kaucji) w recepcji, za który trzeba zapłacić dwadzieścia euro. “Nie mogę nawet srać bez klucza”

Rzecznik prasowy Centralnej Agencji ds. Przyjmowania Azylantów (COA) – Alet Bouwmeester z Centralnej Agencji Odbioru Osoby ubiegającej się o azyl (COA) wyjaśnia że środek został podjęty, aby mieszkańcy konkretnego piętra korzystali wyłącznie z przeznaczonej dla nich toalety. Teraz mieszkańcy ośrodka często wędrują po budynku w poszukiwaniu darmowych i czystych pryszniców oraz toalet. Nowe zasady korzystania z sanitariatów mają związek ze słabą dbałością o higienę toalet.

– Jeśli pójdziesz do toalety, masz pozostawić ją czystą. To część naszego planu – mówi rzecznik.

Wcześniej robiła to profesjonalna firma sprzątająca, która codziennie wykonywała swoją pracę.

Mieszkańcy są źli na nowe rozwiązanie.

REKLAMA/Advertisement

– Kierownictwo chce, abyśmy szorowali toalety na kolanach – mówi gazecie Palestyńczyk, Ahmad. – A następnie jesteśmy również zmuszeni zapłacić za klucz.”

To, że te pieniądze dostanie i tak później, nie interesuje go.

– Chodzi o zasadę. Mówią, że muszę się zrelaksować. Ale jak mogę się odprężyć, skoro nie potrafię nawet srać bez klucza? – mówi wzburzony dziennikarzowi “De Telegraaf”

Inni mieszkańcy zgadzają się z Ahmedem.

– Jestem w szoku – burzy się Syryjczyk – Abu Barak burczy z Syrii. – Czy to jest Holandia?

Inny dodaje:

– Nawet więzienia w Syrii są lepsze!

za: telegraaf.nl