Grecja zamknęła granice. 50 okrętów wojennych wyszło w morze, by powstrzymać migrantów przepuszczanych przez Turków [WIDEO]

W piątek Grecja całkowicie zamknęła swoje granice od strony południowej, wysyłając kilkadziesiąt okrętów wojennych do patrolowania swoich licznych wysp po tym, jak Turcja ogłosiła wcześniej, że ??zezwoli wszystkim migrantom na marsz  do Europy.

Przedstawiciel rządu, który chciał pozostać anonimowy, powiedział niemieckim mediom, że Grecja zamknęła całą granicę lądową i morską z Turcją i nie pozwoli nikomu przekroczyć granicy, donosi niemiecki tabloid “Bild” . Powołując się na źródła, gazeta twierdzi, że ??50 okrętów wojennych – prawdopodobnie głównie patrolowych – greckiej marynarki wojennej wspieranych przez helikoptery, wysłano na zewnętrzną granicę Unii Europejskiej.

Gazeta przytoczyła również relacje władz greckich, które wyładowują gaz łzawiący na lądowych przejściach granicznych, na wypadek gdyby migranci próbowali nielegalnie wtargnąć na teren kraju.

Rząd turecki nie ogłosił co prawda oficjalnie, że granica jest otwarta, ale źródło poinformowało agencję informacyjną Reuters, że nakazano  wszystkim funkcjonariuszom straży granicznej, policji i tureckiej straży przybrzeżnej aby nie przeszkadzali migrantom

Turecki dziennikarz Ragip Solyu dodał, że granica będzie otwarta dla wszystkich Syryjczyków, którzy chcą wyjechać do Europy przez następne 72 godziny. Can Dündar, turecki dziennikarz, który uciekł przed reżimem Erdogana do Niemiec, opublikował post na Twitterze, twierdząc że nagranie pokazuje migrantów zmierzających do granicy z Grecją.

Inne agencje informacyjne pokazały podobne filmy i zdjęcia oraz twierdziły, że setki migrantów zaczęły próbować przedostać się do Grecji.

Nowa fala migrantów pojawia się tuż po tym, jak napięcie na greckich wyspach Lesbos i Chios sięgnęło zenitu. W ostatnich dniach doszło tam do zamieszek z udziałem mieszkańców, którzy zranili dziesiątki funkcjonariuszy policji podczas protestów przeciwko budowie nowych ośrodków dla migrantów. Rannych zostało 52 funkcjonariuszy i 10  mieszkańców.