Gospodarka może poczekać. Rzecznik rządu: W drugim etapie luzowania obostrzeń otwarcie muzeów, bibliotek i galerii sztuki

Pierwszy etap liberalizacji obostrzeń związanych z pandemią wszedł w życie w poniedziałek. Można już przemieszczać się w celach rekreacyjnych. Otworem stoją lasy i parki. Może być też więcej klientów w sklepach oraz wiernych w kościołach.

Rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie z TVP Info pytany był o kolejny, drugi etap. Niestety niewiele w nim miejsca na gospodarkę. Zawiera się w nim bowiem otwarcie takich instytucji kultury jak muzea, biblioteki i galerie sztuki. Odetchnąć nieco mogą jedynie właściciele hoteli i innych miejsc noclegowych – aczkolwiek będą nadal ograniczenia oraz sklepów budowlanych, które będą mogły być otwarte w weekendy.

REKLAMA/Advertisement

– Miejmy nadzieję, że jeszcze w kwietniu będziemy mogli ogłaszać dane dotyczące uruchamiania kolejnego etapu – czy to będzie przełom kwietnia i maja, to zobaczymy. Te rozstrzygnięcia niebawem – zapowiedział rzecznik.

W sprawie hoteli odparł:

REKLAMA/Advertisement

– To duży dylemat, jak postąpić, jeżeli chodzi o weekend majowy, dlatego te dane, które do nas płyną, będą o tym decydowały, ale pierwsza połowa maja to jest data, która jest bardzo prawdopodobna, jeżeli chodzi o uruchomienie drugiego etapu.

Rano wypowiadał się również minister zdrowia, jego wypowiedzi poniżej.

REKLAMA/Advertisement