20 czerwca 2024
Wydarzenia

Franciszek chce błogosławić homoseksualistów? Pięciu kardynałów protestuje!

Papież Franciszek zasugerował, że możliwe byłoby błogosławienie związków osób tej samej płci w nowej publicznej odpowiedzi skierowanej do kardynałów (są to Walter Brandmueller, Raymond Leo Burke, Juan Sandoval Íniguez, Robert Sarah i Joseph Zen Ze-kiun), którzy kwestionują afirmację papieża dla społeczności LGBTQ w Kościele Katolickim.

W opublikowanym w lipcu liście, napisanym w języku hiszpańskim, Franciszek potwierdził, że „Kościół bardzo jasno rozumie małżeństwo: wyłączny, trwały i nierozerwalny związek mężczyzny i kobiety, naturalnie otwarty na prokreację”, jak podał portal Vatican News. Papież opowiada się jednak za „miłosierdziem duszpasterskim”.

Obrona prawdy obiektywnej nie jest jedynym wyrazem tej miłości. Obejmuje ona także życzliwość, cierpliwość, zrozumienie, czułość i zachętę. Dlatego nie możemy być sędziami, którzy jedynie zaprzeczają, odrzucają i wykluczają” – stwierdził. Dodał, że „roztropność duszpasterska musi właściwie rozeznać, czy istnieją formy błogosławieństwa, o które prosi jedna lub więcej osób, a które nie wyrażają błędnego pojęcia małżeństwa”.

Pytania kardynałów i odpowiedzi papieża zostały opublikowane na stronie internetowej Dykasterii Nauki Wiary i portalu Vatican News.

Biblia w kilku fragmentach mówi o aktywności homoseksualnej. Starotestamentalna historia o Sodomie i Gomorze (Księga Rodzaju, rozdz. 19, 1-29) przedstawia zniszczenie dwóch miast, których mieszkańcy dopuszczali się niesprawiedliwości. Próbowali oni zmusić sprawiedliwego Lota do wydania im dwóch gości, których zamierzali zgwałcić. Gośćmi tymi było dwóch aniołów.

W Księdze Kapłańskiej (18, 22 i 20, 13) w dwóch wersach tekst wspomina o aktywności homoseksualnej między mężczyznami. „Nie będziesz obcował z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą. To jest obrzydliwość” oraz „Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią, sami tę śmierć na siebie ściągnęli”. Zapisy dotyczące homoseksualizmu znajdują się też w Liście do Rzymian (1,26–27) w którym żądza mężczyzn i kobiet wobec osób tej samej płci jest przedstawiona jako wynik bezbożności, kłamstwa i pychy oraz zboczenie. Fragment określa te zachowania jako „przeciwne naturze”: „…porzuciwszy normalne współżycie z kobietą, zapałali nawzajem żądzą ku sobie, mężczyźni z mężczyznami uprawiając bezwstyd i na samych sobie ponosząc zapłatę należną za zboczenie”. Pierwszy List do Tymoteusza (1, 8–10) wymienia „mężczyzn współżyjących z sobą” wśród innych występków potępionych w Ewangelii.