Erdogan: Muzułmanin nie może być terrorystą, a islam nie produkuje terrorystów. Narasta islamofobia i rasizm

Recep Tayyip Erdoğan, który wziął w tym tygodniu udział w londyńskim szczycie NATO, odwiedził też 5 grudnia nowy meczet w nieodległym Cambridge. Tamtejszy Cambridge Central Mosque szczyci się tym, że jest pierwszym meczetem przyjaznym środowisku.

W projekcie – jak zapewniają twórcy gmachu wykorzystano – “estetykę islamu i życie proroka Mahometa oraz wagę, jaką przykładał do ochrony przyrody”. Konkurs pomógł wybrać projekt meczetu, który obejmuje ogród, portyk, dziedziniec, toaletę, pokój modlitwy i kabinę kąpielową. Poza wykorzystaniem naturalnych materiałów, takich jak drewno i marmur, meczet ma odznaczać się zerowym śladem węglowym. Największe fundusze na budowę wpłacono z Kataru i Turcji.

REKLAMA/Advertisement

– Muzułmanin nie może być terrorystą, a islam nie produkuje terrorystów – powiedział turecki prezydent w swoim przemówieniu, ponownie odrzucając termin „terroryzm islamski”.

Recep Tayyip Erdoğan narzekał, że rasizm, dyskryminacja i islamofobia rozprzestrzeniły się jak trujący bluszcz w krajach niegdyś postrzeganych jako kolebki demokracji. Miejsca pracy, domy i miejsca kultu muzułmanów i cudzoziemców są niemal codziennie atakowane przez rasistów i faszystów.

REKLAMA/Advertisement

– Muzułmańskie kobiety są molestowane tylko dlatego, że noszą chusty – powiedział Erdoğan, dodając że Żydzi, czarni i ktokolwiek wygląda inaczej, są atakowani w podobny sposób.

– Zwłaszcza ataki na miejsca kultu osiągnęły niewiarygodne rozmiary – dodał, przypominając atak na meczet w Nowej Zelandii, na kościół na Sri Lance i synagogi w USA

REKLAMA/Advertisement

– Setki niewinnych ludzi zginęło, a dziesiątki z nich zostało rannych podczas tych ataków. Jeśli miejsca kultu zostaną spalone, zbombardowane, a ludność cywilna zostanie tam brutalnie zabita, oznacza to, że ludzkości dzwoni dzwonek alarmowy – głosił turecki prezydent. – Wierzę, że ten meczet, który od samego początku stał się symbolem solidarności przeciwko dyskryminacji, będzie, o ile Allah pozwoli, nadal centrum jedności, rozmowy i pokoju w przyszłości.

za: hurriyetdailynews.com