11 grudnia 2023
Wydarzenia

Episkopat wezwał policjantów przeciw ks. Isakowiczowi-Zaleskiemu

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski z niewielką grupą osób z rodzin ofiar rzezi wołyńskiej pojawił się na konferencji w Domu Arcybiskupów Warszawskich z transparentem z napisem: “Ukraino! Dlaczego nie pozwalasz pochować naszych matek i ojców zamordowanych przez OUN-UPA i SS Galizien?”.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup Światosław Szewczuk podpisali orędzie “o przebaczeniu i pojednaniu”.

Ks. Isakowicz-Zaleski wcześniej zapowiadał, że zjawi się, z osobami, które 15 czerwca podpisały list rodzin ofiar ludobójstwa i działaczy upominających się o ich godne upamiętnienie do episkopatów w Polsce i Ukrainie.

– Nie dostaliśmy odpowiedzi na ten list, a rozmowy, które miały miejsce, nie przyniosły rezultatu. Arcybiskup Stanisław Gądecki uważa, że w orędziu, które ma zostać podpisane, powinna zostać użyta formuła: “przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. A rodziny uważają, że ta formuła nie powinna zostać użyta – powiedział.

Różnych rzeczy się spodziewałem, ale nie tego, że urzędnicy Pałacu Arcybiskupów Archidiecezji Warszawskiej naślą policję na Rodziny Ofiar Ludobójstwa za ten transparent. Spisano mnie i p. Antoniego, którego w 1944 r. jako niemowlę uratowała matka. I to ma być “pojednanie i przebaczenie”?” – skomentował na Twitterze ks. Isakowicz-Zaleski. – “Wszystko z winy urzędników kościelnych. Najpierw nie pozwolili wejść, a później wezwali policję, choć nikt nie zakłócał konferencji. I to w dniu, gdy premier Mateusz Morawiecki, stawiając krzyż z patyków, zapewniał, że “nie spocznie aż nie pochowa Ofiar”.