Ekonomista ostrzega przed wprowadzeniem euro: Nie można wykluczyć upadku strefy euro

Po tym, jak Grzegorz Schetyna – lider Platformy Obywatelskiej zapowiedział, że celem jego partii po ewentualnej wygranej w wyborach parlamentarnych w 2019 roku będzie wprowadzenie euro w Polsce, pojawiają się komentarze ekspertów, którzy przestrzegają przed tym ruchem. Dr Marian Szołucha – ekonomista z warszawskiej Akademii Finansów i Biznesu „Vistula” zauważa, że wspólna waluta betonuje podział Europy na biedniejsze i bogatsze obszary i jest szczególnie zagrożona kryzysem finansowym.

– Od strony ekonomicznej nie jest to dobry pomysł, bo strefa euro to obszar zbyt zróżnicowany gospodarczo, by jedna waluta rozwiązała wszystkie jego problemy. Euro utrwala podział na biedniejszą i bogatszą część tego obszaru, ponieważ nie da się dostosować polityki pieniężnej prowadzonej przez Europejski Bank Centralny do potrzeb poszczególnych państw – mówi “Gazecie Polskiej Codziennie” dr Szołucha.

REKLAMA/Advertisement

Dodaje on, że Europejski Bank Centralny próbuje pobudzać gospodarkę poprzez druk pustego pieniądza, a to może być niebezpieczne dla państw słabszych gospodarczo. Ponadto, ekonomista zauważa, że wciągnięcie Polski do strefy euro jest na rękę przede wszystkim Berlinowi – wtedy nasz kraj musiałby ponosić koszty związane ze funkcjonowaniem eurozony:

– Dziś wiadomo, że mimo kosztownych pakietów restrukturyzacyjnych czy stabilizacyjnych finanse Grecji, Włoch, a nawet Francji nie zostały całkowicie uzdrowione. Nie można wykluczyć ewentualnego upadku strefy euro, a wtedy koszty z tym związane będą dla jej członków szczególnie bolesne – ostrzega.

REKLAMA/Advertisement

za: telewizjarepublika.pl