Dzisiejszy mecz Izrael-Polska przypada w szabat. “To dużo komplikuje”

Redakcja portalu Sport.pl zamieściła nader intrygujący artykuł pt. “Polska z Izraelem gra w szabat. To dużo komplikuje…”. Smaczku sprawie dodaje, że portal to część koncernu Agora a siedziba redakcji, podobnie jak “Gazety Wyborczej” mieści się przy ul. Czerskiej w Warszawie.

Szabat to w judaizmie siódmy, ostatni dzień tygodnia, będący wg kalendarza żydowskiego dniem wypoczynku. Jest dniem świątecznym, stanowiącym pamiątkę cyklu stworzenia świata oraz wyprowadzenia Izraelitów z Egiptu. Trwa od zachodu słońca w piątek, do prawie godziny po zachodzie słońca w sobotni wieczór. Z bardziej znanych zakazów w tym okresie znane są zakaz pracy czy przemieszczania się (dozwolona jest podróż na niewielką odległość np. do synagogi). Zdaniem wyznawców judaizmu ortodoksyjnego podróż samochodem jest zabroniona. Judaizm reformowany ją akceptuje, a judaizm konserwatywny dopuszcza podróż samochodem jedynie w celu dotarcia do synagogi. Kontrowersje budzi także kwestia włączania światła elektrycznego. Niektórzy rabini przekonują, że zarówno włączanie, wyłączanie, czy regulowanie (np. przyciemnianie światła) urządzeń elektrycznych (tym także urządzeń na baterie) jest zakazane. Zakaz ten obejmuje telefony, pojazdy mechaniczne.

REKLAMA/Advertisement

– Piłkarze w kuchni mają nie zauważyć różnicy, ale różnice będą. Mecz Polski w Izraelu to duży wysiłek przede wszystkim dla kucharza reprezentacji Tomasza Leśniaka. Wszystko przez szabat, który rozpoczyna się w piątek po zachodzie słońca i trwa aż do sobotniego wieczoru. To czas, w którym Izraelczycy mają swoje święto, polegające na śpiewaniu, przebywaniu z rodziną, modlitwie jedzeniu i nic nie robieniu. To głównie ten ostatni aspekt powoduj pewne konsekwencje dla piłkarzy i kibiców, którzy do Jerozolimy przybędą. Kuchnia w tym czasie w praktyce jest zamknięta, wielkiego gotowania robić nie można. Wieczorne piątkowe i poranne sobotnie posiłki Leśniak ze swym asystentem (z Polski) przygotują wcześniej. W zupie nie będzie śmietany, a na spaghetti parmezanu – czytamy na sport.pl. – Nie można zresztą myć owoców, solić, mielić, piec, gotować łączyć stałego ciała z cieczami.

Kucharz przyznał, że pójdzie na ustępstwa.

REKLAMA/Advertisement

– Jesteśmy w stanie przygotować piątkowe posiłki przed zachodem słońca – mówi, dodając iż “nie wszystkie muszą być na zimo. Na miejscu są specjalne podgrzewacze. Wystarczy zaprogramować je by podgrzały to, co się wcześniej przygotowało”.

Z wieloma problemami mogą się jednak zetknąć nieuświadomieni w żydowskich zwyczajach kibice, których ok. 2 tysiące wybrało się do Izraela. W hotelach może być różnie i niekoniecznie będzie można posilić się ciepłą strawą.

REKLAMA/Advertisement

– W przestrzeganiu zasad święta często pomaga automatyka. Ponieważ jako pracę traktuje się też np. naciskanie przycisków w windzie, to dźwigi w wielu hotelach przechodzą w tryp pracy szabatowej. Zatrzymują się na każdym lub co drugim piętrze, jeżdżąc nieustannie z góry na dół tak, by nie trzeba było wykonywać w nich żadnych czynności – czytamy.

Mogło się zdarzyć, że trzeba było wykąpać się do wczorajszego wieczoru, bo… nie powinno się zapalać ognia w bojlerze gazowym w szabat. Piłkarze zostaną dowiezieni na stadion, ale komunikacja publiczna stoi. Pracują taksówkarze, ale ceny w ten dzień są wygórowane. Można ewentualnie próbować arabskich busów.

Jeżeli ktoś wypożyczył samochód, może spotkać się z agresją ortodoksów, którzy popierają zakaz przemieszczania się, również w stosunku do gojów.

– Znane są przypadki rzucania w pojazdy kamieniami czy ich opluwania – przyznaje rozmówca portalu.

za: sport.pl