Działaczka Swobody o Węgrach z Zakarpacia: Są głupsi niż psy, ci debile nie potrafią nauczyć się mowy Stepana Bandery [WIDEO]

Iryna Farion, polityk neobanderowskiej Swobody i była deputowana do Werchownej Rady, nazwała “debilami” etnicznych Węgrów z Zakarpacia i zasugerowała, że powinni “wyjechać na Węgry”. To kolejna odsłona narastającego od miesięcy konfliktu węgiersko-ukraińskiego, podczas którego ostatnio wydalono konsula Republiki Węgierskiej z Berehowa.

Dyplomata rozsierdził władze w Kijowie tym, że wydawał miejscowym Węgrom węgierskie paszporty. Tę sprawę, jak również słabą wśród nich znajomość języka ukraińskiego skomentowała Farion podczas imprezy Forum Obywatelskiego “O ukraińską mowę”. Nagranie opublikowała ona sama na swoim kanale na Youtube.

Od mniej więcej 38 minuty Farion krytykuje władze ukraińskie za zbytnie pobłażanie mniejszościom narodowym, w tym Polakom tj. za zezwolenie wydane na jeszcze 7 lat na zdawanie egzaminów w ojczystych językach.

– 27 lat (niepodległości Ukrainy – przyp. red.) było im za mało, żeby nauczyć się języka ukraińskiego – tłumaczy. – Posłuchajcie, kiedy wyślecie psa na szkolenie, to pies w ciągu miesiąca wróci do domu i wie, jak reagować na polecenia: “Usiądź, “Stój”, “Leż”. A im trzeba siedmiu lat, aby nauczyć się języka Stepana Bandery, języka Tarasa Szewczenki, języka Liny Kostenko. Czy potrzebujemy tak wielu debilów na Ukrainie?

– Niech biorą paszporty, które dostali od Węgrów i niech jadą na Węgry. O co chodzi? Dlaczego, na Boga, mamy ich tu karmić? Dlaczego powinniśmy dawać pieniądze tej szkole z węgierskim językiem nauczania, rumuńskim językiem nauczania, moskiewskim językiem nauczania i, przepraszam, z polskim językiem nauczania? U nas we Lwowie Związek Polaków rozwija się i rekrutuje dzieci do nauki języka polskiego – dodała Farion.

Jak informuje sam Związek na swojej stronie, “nasza organizacja została założona w 2011 roku dla pielęgnowania Polskości na terenach Kresów Wschodnich na Ukrainie. Miejscem założenia Stowarzyszenia jest Lwów, ale na dzień dzisiejszy mamy także filii w Brodach i Łopatynie. Obecnie organizacja zrzesza ponad 800 członków. Kierunkami naszej działalności jest nauczanie języka polskiego, pielęgnacja polskich tradycji, aktywny udział w wydarzeniach Środowiska Polskiego, udzielanie bezpłatnych konsultacji wstępnych w sprawie przyznania Karty Polaka, pomoc osobom starszym polskiego pochodzenia (w tym Kombatantom), organizacja wyjazdów i wycieczek do Kraju, organizowanie i przeprowadzenie różnorodnych projektów skierowanych przede wszystkim do młodzieży, współpraca z samorządami na Ukrainie i w Polsce, integracja osób zaangażowanych w działalności naszej organizacji.

REKLAMA/Advertisement

“Głównym celem działalności Obywatelskiej Organizacji “ZWIĄZEK POLAKÓW “ORZEŁ BIAŁY” jest prowadzenie działalności, skierowanej na wszechstronny rozwój i popularyzację polskiej kultury i tradycji we Lwowie, jednoczenie się i wsparcie etnicznych Polaków, pomoc wzajemna, wychowanie dorastającego pokolenia w duchu tradycji narodowych, ideałów humanizmu, miłosierdzia, ochrony socjalnej swoich członków, zbliżenie ludzi różnej orientacji politycznej a religijnej, pomoc weteranom.”(Statut Stowarzyszenia, p.2.1)”