Dyrektor WHO: Pandemia koronawirusa przyśpiesza. W piątek nastąpił największy przyrost dzienny zachorowań

– Pandemia koronawirusa przyśpiesza – ostrzegł wczoraj na wirtualnym briefingu Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). – Prawie połowa zgłoszonych przypadków pochodziła z obu Ameryk.

– Świat znajduje się w nowej i niebezpiecznej fazie … wirus wciąż rozprzestrzenia się szybko, jest śmiertelnie niebezpieczny, a większość ludzi wciąż jest podatna na zakażenie. Ponad 150 tys nowych przypadków COVID-19 zgłoszono wczoraj WHO – najwięcej jak dotąd w ciągu jednego dnia.

REKLAMA/Advertisement

Tedros wezwał kraje i organizacje do dalszego koncentrowania się na zapobieganiu, w tym zapewnieniu odpowiednich warunkach sanitarnych i dystansie społecznym. Zwrócił także uwagę na zwiększone zaniepokojenie rozprzestrzenianiem się koronawirusa w społecznościach uchodźców na całym świecie, a także ich niepewną sytuacją gospodarczą.

Przywołał opublikowany w czwartek raport Czerwonego Krzyża, w którym stwierdzono, że około 70% uchodźców zgłosiło utratę pracy od początku pandemii, a 80% stwierdziło, że ich dzienne wydatki wzrosły w tym czasie.

REKLAMA/Advertisement

Według Johns Hopkins University na całym świecie potwierdzono ponad 8,5 miliona przypadków koronawirusa, przy czym najwyższa liczba przypadków i zgonów dotknęła Stany Zjednoczone. Prawie 119 tys. osób zmarło w Stanach Zjednoczonych z powodu koronawirusa, a liczba nadal rośnie w niektórych stanach USA.