7 grudnia 2023
Wydarzenia

Dwóch generałów WP podało się do dymisji. Tusk twierdzi, że będą kolejni

– Przed chwilą otrzymałem informacje o dymisjach kolejnych 10 wysokich oficerów dowództwa generalnego – zakomunikował dzisiaj na konferencji prasowej lider PO, Donald Tusk.

– To wszystko dzieje się wtedy, kiedy trwa wojna za naszą wschodnią granicą, a na Bliskim Wschodzie narasta konflikt, który może lada godzina zmienić się w konflikt globalny – powiedział. – Szczególnym kontekstem tej sytuacji jest fakt, że za 100 godzin odbędą się w naszym kraju wybory parlamentarne. Jak nigdy w ostatnich latach potrzebujemy poczucia stabilności i bezpieczeństwa. Zwracam się w związku z tym do wszystkich oficerów i generałów Wojska Polskiego o zachowanie zimnej krwi i maksimum odpowiedzialności Chyba wszyscy w Polsce rozumiemy powody, dla których tak wielu żołnierzy, oficerów i generałów ma dosyć sytuacji, jaka zapanowała w ostatnich latach, a szczególnie miesiącach w relacjach między partyjną władzą a Wojskiem Polskim.

– Najważniejszym zadaniem dzisiaj i o to gorąco apeluję do pana prezydenta jest szybkie poinformowanie opinii publicznej o tym, co się zdarzyło, o wszystkich powodach tego narastającego chaosu w polskich siłach zbrojnych. Wszystkim tym politykom, którzy zapomnieli o słowach Konstytucji przypomnę artykuł 26. Siły Zbrojne zachowują neutralność w sprawach politycznych oraz podlegają cywilnej i demokratycznej kontroli – dodał Donald Tusk. – Dla naszego bezpieczeństwa, dla stabilności polskich Sił Zbrojnych, dla wypracowania wspólnej, narodowej strategii bezpieczeństwa, potrzebny jest porządek, ład konstytucyjny i odpartyjnienie Wojska Polskiego. To zadanie na dziś i na jutro. Liczę tu na pełną lojalność oficerów i generałów Wojska Polskiego wobec Konstytucji, wobec interesów naszej ojczyzny i chcę osobiście zagwarantować, że partyjne wpływy i partyjne interesy w Wojsku Polskim zakończą się po 15 października.

Wcześnie media informowały, że Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Rajmund Andrzejczak i dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych generał broni Tomasz Piotrowski podali się do dymisji. Te dwie rezygnacje potwierdził MON, jednak czynniki rządowe zaprzeczają informacjom podanym przez Tuska.