24 czerwca 2024
Wydarzenia

Dwie rakiety spadły na polską wieś. Są ofiary śmiertelne

Dwie zabłąkane rakiety spadły dzisiejszego popołudnia w miejscowości Przewodów w woj. lubelskim nieopodal Hrubieszowa. Niestety zginęli mężczyzna pracujący w rolniczej suszarni oraz kierowca, który przyjechał tam ze zbożem.

Wieczorem zwołano pilne posiedzenie rządu.

— Zdecydowaliśmy o podniesieniu gotowości bojowej wybranych oddziałów Polskich Sił Zbrojnych, ze szczególnym uwzględnieniem monitorowania przestrzeni powietrznej — powiedział premier Mateusz Morawiecki.  – Apeluję, żeby zachować spokój wokół tej tragedii. Nie dajmy sobą manipulować. Musimy kierować się powściągliwością i rozwagą, musimy opierać się wyłącznie na faktach, na tym, co wiemy i co wiedzą nasi sojusznicy 

Prezydent Andrzej Duda odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Joe Bidenem i innym przywódcami państw sojuszniczych.

– Jestem po całym szeregu konsultacji międzynarodowych Zaczynając od sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensa Stoltenberga, poprzez rozmowę z prezydentem USA. Stany Zjednoczone to nasz główny sojusznik, najpotężniejsza armia świata. Prezydent Joe Biden zapewnił, że Stany Zjednoczone dotrzymują sojuszy, są z nami. Wszystkie zobowiązania traktatów i zobowiązania sojusznicze są obowiązujące. Stany Zjednoczone stoją z nami na straży bezpieczeństwa Polski, ale także całego sojuszu północnoatlantyckiego. To dla mnie, jako prezydenta RP, kwestia najważniejsza – poinformował. –  Poinformowałem Jensa Stoltenberga, Joe Bidena, Rishiego Sunaka i Olafa Scholza, że nasz ambasador będzie uczestniczył w posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej i że jest wysoko prawdopodobne, że wystąpi z wnioskiem o uruchomienie art. 4 NATO (…) – Sojusz Północnoatlantycki jest w stanie gotowości. Wzmocniliśmy gotowość polskich sił zbrojnych, także obrony powietrznej. Nasze samoloty będą wspierane przez samoloty sojusznicze. Działamy spokojnie i w sposób rozważny.

– Nie mamy w tej chwili żadnych jednoznacznych dowodów na to, kto wystrzelił tę rakietę. Najprawdopodobniej była to rakieta produkcji rosyjskiej, ale to wszystko jest jeszcze w trakcie badania – powiedział Andrzej Duda.

Foto: Twitter/Polska Policja