Duda za pomnikiem dla Mazowieckiego: Wielce zasłużony, bohater naszej wolności!

Słowa nt. Okrągłego Stołu, jakie wypowiedział prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z młodzieżą szkolną w przeddzień 30. rocznicy rozpoczęcia obrad nie były przypadkowe.

– Był symbolem nie tylko zmian politycznych, ale także sposobu debatowania – powiedział Duda do zgromadzonych w Pałacu Prezydenckim na debacie oksfordzkiej nt. „Obrady Okrągłego Stołu były jedynym pokojowym sposobem obalenia komunizmu w Polsce”.

REKLAMA/Advertisement

Dzisiejszego wieczora prezydent wystąpił w Polsat News.

– Nie ma wątpliwości, że Okrągły Stół był potrzebny. Był potrzebny także z jeszcze jednego względu, kiedyś bardzo mocno akcentował to prezydent Lech Kaczyński, który uważał, że tak czy siak Okrągły Stół powinien mieć miejsce, (…) żebyśmy byli tym pierwszym krajem, w którym następowały przemiany. Mur berliński runął, bo Polska dała temu początek. I możemy to dzisiaj śmiało mówić, to jest fakt, to jest prawda – stwierdził. – Ogólny bilans jest dodatni (…) globalnie opłacało się tę cenę zapłacić. Dla pokolenia mojej córki, która urodziła się w wolnej Polsce, żyje w innych warunkach, które ma zupełnie inne warunki rozwojowe niż nawet myśmy mieli, ja nie wspomnę nawet o naszych rodzicach, było warto.

REKLAMA/Advertisement

– Bohaterowie naszej wolności powinni mieć swoje pomniki. To były wielkie chwile, powinny być upamiętnione pomnikiem Tadeusza Mazowieckiego. To była postać, wielce zasłużona właśnie jako człowiek, który walczył o odzyskanie przez nas wolności – przyznał, wyrażając nadzieję że monument stanie w stolicy i liczy na dobrą wolę w tej sprawie ze strony Rafała Trzaskowskiego.

Andrzej Duda na początku lat 2000-ych był działaczem Unii Wolności, której współtwórcą i pierwszym przewodniczącym był Mazowiecki.

REKLAMA/Advertisement

za: polsatnews.pl