DoRzeczy.pl: Nadzwyczajne spotkanie Grupy Wyszehradzkiej. Ma dotyczyć neutralności klimatycznej

Jak dowiedział się portal DoRzeczy.pl, w piątek przed unijnym szczytem ma dojść do spotkania przywódców Grupy Wyszehradzkiej. Odbędzie się ono w stolicy Czech – Pradze. Jest to kolejne takie spotkanie w odstępie kilkunastu dni, a na poprzednim ustalono, że kraje należące do V4 zablokują wnioski końcowe mówiące o dojściu do neutralności klimatycznej UE w 2050 roku.

Strategia ta ma wyznaczać nowe cele i będzie decydująca nt. redukcji emisji gazów cieplarnianych i unijnej polityki na ten temat. Zakłada ona, że do 2050 roku unijna gospodarka ma być neutralna pod względem emisji CO2 – ma pochłaniać tyle samo dwutlenku węgla, co emitować. Polska zablokowała to rozwiązanie m. in. ze względu na brak jasnych wyliczeń nt. kosztów tego przedsięwzięcia.

REKLAMA/Advertisement

– Musimy wiedzieć, jakie środki otrzymamy na modernizację naszych poszczególnych sektorów gospodarki tak, żeby ewentualne zmiany i nowe zobowiązania, które się mogą pojawić np. w wyniku polityki klimatycznej UE odzwierciedlały nasz stan rozwoju gospodarczego i nasze wyzwania, a także nasze ryzyka – mówił wówczas premier Mateusz Morawiecki.

za: DoRzeczy.pl

REKLAMA/Advertisement