DGP: Właściciele Solarisa chcą sprzedać firmę zagranicznemu nabywcy

Solaris Bus & Coach – polski producent pojazdów komunikacji miejskiej z główną siedzibą w Bolechowie-Osiedlu pod Poznaniem ma zostać sprzedany w całości.

Przedsiębiorstwo wywodzi się z założonego przez Krzysztofa Olszewskiego w 1994 r. przedsiębiorstwa Neoplan Polska Sp. z o.o., początkowo sprzedającej na rynku polskim pojazdy niemieckiej marki Neoplan. Na bazie doświadczeń z produkcji pojazdów na licencji firmy Neoplan oraz w oparciu o opinie klientów, Krzysztof Olszewski wraz z grupą polskich inżynierów stworzył całkowicie nową markę pojazdu o nazwie Solaris Urbino. Pierwszy Solaris Urbino został zaprezentowany w maju 1999 roku na poznańskich targach Motor Show. 1 września 2001 r. przedsiębiorstwo Neoplan Polska zmieniło nazwę na Solaris Bus & Coach Sp. z o.o. i stała się w 100% własnością Solange i Krzysztofa Olszewskich.

REKLAMA/Advertisement

Jak podaje dzisiaj “Dziennik Gazeta Prawna”, Olszewscy badają opcję sprzedaży 100 % akcji udziałów w Solarisie. Ponieważ pomocy w sprzedaży udziela niemiecka spółka Goetzpartners, prawdopodobnie potencjalny kupiec jest zza Odry. Mówi się jednak również o firmach z Chin i Turcji.

– Firma rozwija się, realizuje zamówienia i prowadzi własne zaawansowane badania – powiedział “Głosowi Wielkopolskiemu” Mateusz Figaszewski, pełnomocnik Zarządu ds. Rozwoju E-mobilności i PR. – Potrzebuje zatem kapitału na rozwój, poszukuje go, dlatego nie można przesądzać żadnej możliwości jego pozyskania. Także na drodze sprzedaży – ale zapewniam, że czy w grę wchodzi sto procent akcji, czy część, czy mowa jest o jakimś kraju, z którego miałby pochodzić potencjalny inwestor, to już są wyłącznie spekulacje.

REKLAMA/Advertisement