Demokracja po niemiecku. AfD – opozycyjna i antyimigrancka partia pod kontrolą kontrwywiadu.

Niemiecki Urząd Ochrony Konstytucji (BfV) poinformował dzisiaj, że będzie ściślej kontrolował Alternatywę dla Niemiec (AfD). Powodem tego kroku mają być rzekoma radykalizacja tego ugrupowania.

Sprawę AfD w liczącym 450 stron raporcie określono jako “sprawę do śledzenia” – podaje dziennik “Der Tagesspiegel”. Medium zaznacza, że partia ta nie została objęta “ścisłym nadzorem”. Szef Urzędu Ochrony Konstytucji Thomas Haldenwang przyznaje, że kontrwywiad ma badać wypowiedzi publiczne członków AfD oraz jej rzekome związki z “radykalnymi” grupami. Jego zdaniem, partia ta bagatelizuję rolę niemieckich neonazistów, a część jego członków może sięgać po “rewolucyjne” środki, aby osiągać swoje cele.

REKLAMA/Advertisement

Szef AfD Alexander Gauland powiedział, że decyzja o działaniach kontrwywiadu wobec jego partii jest motywowana politycznie: “Uznajemy decyzję BfV za błędną” – mówił. Sprawę tę skomentował też minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas i poparł te działania.

– Każdy, kto dyskryminuje ludzi na podstawie ich pochodzenia, jest rasistą i nacjonalistą. Część (działań) AfD to sprawa dla wewnętrznego wywiadu – napisał na Twitterze.

REKLAMA/Advertisement

Thomas Haldenwang już w grudniu zapowiedział, że będzie intensyfikował działania przeciwko prawicowemu ekstremizmowi. Zapowiedział też znaczącą rozbudowę departamentu swojej instytucji zajmującego się tą sprawą. Na tę chwilę tym tematem zajmuje się 200 osób, a docelowo liczba ta ma się podwoić.

za: niezalezna.pl

REKLAMA/Advertisement