Kwarantanna w 14 prowincjach Włoch zamieszkanych przez 16 mln ludzi. W ciągu doby przybyło 1247 zakażonych koronawirusem [WIDEO]

Premier Włoch Giuseppe Conte podpisał w sobotę wieczorem dekret, w którym znaczną część północnej części kraju – w tym Wenecję i Mediolan – poddano ograniczeniom w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zamknięte zostają kina oraz teatry.

– Obywatele będą też musieli uzasadnić konieczność podróżowania – oznajmił Giuseppe Conte.

Włochy mają największą liczbę przypadków w Europie – 5 883 do dzisiejszego ranka. W ciągu ostatniej doby liczba zakażonych wzrosła aż o 1247. Zmarły 233 osoby a w bardzo poważnym stanie jest kolejne 550. Udało się  jednak wyleczyć 589 osób. Wśród zarażonych jest Nicola Zingaretti – szef  lewicowej Partii Demokratycznej, która zastąpiła w rządzie Ligę Salviniego.

Plany rządowe wyciekły do mediów po południu i krótko potem prawdziwe oblężenie przeżyły dworce kolejowe. W sieci pojawiły się nagrania z Mediolanu. Ludzie usiłowali wyjechać z miasta przed wydaniem dekretu.

Nowe przepisy będą obowiązywać w Lombardii oraz 14 miastach-prowincjach w regionach Piemont, Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Marche. Miasta te to: Modena, Parma, Piacenza, Reggio Emilia, Padwa, Treviso, Wenecja, Rimini, Pesaro i Urbino, Piacenza, Reggio Emilia, Alessandria, Asti, Novara, Verbano-Cusio-Ossola, Vercelli. Obszar ten zamieszkuje ok. 16 mln osób.

REKLAMA/Advertisement

REKLAMA/Advertisement