Jest decyzja ws. ułaskawienia Mariusza Kamińskiego przez prezydenta! Koordynator służb specjalnych może spać spokojnie …

Trybunał Konstytucyjny orzekł dzisiaj, że ułaskawienie byłego szefa CBA i obecnego ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego przez prezydenta Andrzeja Dudę było zgodne z prawem. TK orzekł: “Nieuwzględnienie aktu łaski prezydenta jako powodu niedopuszczalności dalszego postępowania jest niekonstytucyjne ” -czytamy.

Sprawa ciągnęła się od listopada 2015 roku, kiedy prezydent RP Andrzej Duda ułaskawił Mariusza Kamińskiego – koordynatora służb specjalnym pomimo trwającego wobec niego postępowania. Przeciwnicy tej decyzji powoływali się na to, że prezydent może stosować prawo łaski dopiero po uprawomocnieniu się wyroku. W tym samym tonie wypowiedział się Sąd Najwyższy w 2017 roku i orzekł, że ułaskawienie może mieć miejsce wyłącznie wobec osób skazanych prawomocnie.

Sprawa została skierowana do Trybunału Konstytucyjnego przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę, który argumentował, że “prezydenckie akty łaski są też ostateczne, trwałe i niewzruszalne, ich istotą jest brak nadzoru nad ich wykonywaniem”.

Dzisiaj Trybunał Konstytucyjny przyznał rację ministrowi sprawiedliwości, prezydentowi Andrzejowi Dudzie i cały obóz rządzący może odnotować swoje zwycięstwo. Prezydent może więc stosować prawo łaski bez względu na to, czy osoba wobec której znajduje ono zastosowanie jest skazana prawomocnie czy nie.

za: DoRzeczy.pl

REKLAMA/Advertisement