REKLAMA

Reklama

Czaputowicz: David Irving nie zostanie wpuszczony do Polski!

2191

Minister spraw zagranicznych, Jacek Czaputowicz, poinformował dzisiaj, że “idee oraz opinie” prezentowane przez brytyjskiego historyka Davida Irvinga są niedopuszczalne z punktu widzenia polskiego prawa – podała PAP.

– W związku z tym ta osoba, jeżeli zechce przyjechać w celu prezentowania takich opinii, nie zostanie przyjęta w Polsce – podkreślił Jacek Czaputowicz. – Taka będzie decyzja naszego rządu, już podjęliśmy pewne kroki w tej kwestii.

REKLAMA

Izraelski minister ds. diaspory, Naftali Bennett, wezwał w tym tygodniu polski rząd do odmówienia Brytyjczykowi prawa wjazdu do Polski w związku z doniesieniami, że ma on poprowadzić wycieczkę na tereny byłych niemieckich obozów śmierci zlokalizowanych w naszym kraju. Bennett wysłał list do polskiego ambasadora w Izraelu – Marka Magierowskiego, przekonując że wycieczka (płatna 3650 USD od osoby) którą poprowadzi, ma na celu popieranie jego fałszywych twierdzeń historycznych.

– Biorąc pod uwagę odrażające wypowiedzi i jawne kłamstwa Irvinga na temat historii Holokaustu, jest całkiem jasne, że zamierza wykorzystać tę okazję do szerzenia dalszych kłamstw i jadowitej narracji – napisał Bennett. – Czyniąc to, niewątpliwie dokona głębokiej obrazy pamięci ofiar Holokaustu i całego narodu żydowskiego, a także podsyci już szalejący ogień nienawiści i antysemityzmu, którego jesteśmy świadkami na całym świecie.

Reklama

Bennett poprosił polski rząd, by uniemożliwił Irvingowi i jego grupie wjazd do Polski i wejście na teren obozów w Treblince, Sobiborze, Bełżcu i Majdanku. Grupa odwiedzić pragnie również bunkier Adolfa Hitlera w miejscu znanym jako „Wilczy Szaniec”.

81-letni Irving jest uznawany za ikonę obozu tzw. rewizjonistów Holokaustu. Niektóre z jego prac od lat 70-tych oskarżano o wybielanie Hitlera i III Rzeszy. W 1998 r. wniósł on pozew o zniesławienie przeciw prof. Deborah Lipstadt – amerykańskiej pisarce i historyczce pochodzenia żydowskiego o oszczerstwo twierdząc, że jego wypowiedzi i publikacje zostały w książce Lipstadt fałszywie opisane jako zaprzeczanie Holokaustu. Proces zakończył się wygraną Lipstadt. Sędzia uzasadniając wyrok nazwał Irvinga antysemitą i promotorem neonazizmu podważając tym samym jego status jako poważnego badacza historii. Irving przegrał proces a koszty spowodowały jego bankructwo. W 2016 r. miała miejsce premiera film “Kłamstwo”, przedstawiający historię procesu wytoczonego przez Irvinga. W rolę Lipstadt wcieliła się Rachel Weisz.

Irving twierdził m.in. iż młody Karol Wojtyła w wieku 19 lat (LINK) na początku wojny brał udział w tzw. masakrze bydgoskiej (nazwanej propagandowo przez Josepha Goebbelsa “krwawą niedzielą”), podczas której Polacy rzekomo wymordowali 7 tys. Niemców w dniach 3-4 września 1939 r. Stanowisko Irvinga ostro skrytykował dr Dariusz Ratajczak (jego artykuły można znaleźć w dziale Historia naszego portalu, chociaż nie mamy nic akurat w tym temacie).

W książce “Deutschlands Ostgrenze. Weder Oder noch Neiße: Die Rückkehr des deutschen Ostens” (Wschodnia granica Niemiec. Ani Odra, ani Nysa: Powrót niemieckiego Wschodu) podważał polskie prawa do Ziem Odzyskanych, a jeden z rozdziałów jest zatytułowany „Bezprawie nie stanie się prawem” (Unrecht wird nicht zu Recht).

 

Marsz Niepodległości zbiera podpisy: „W Polakach jest ogromny sprzeciw”

Reklama

REKLAMA