“Cyganie w Bułgarii stali się wyjątkowo bezczelni, a tolerancja społeczeństwa słabnie” – wicepremier przedstawia program integracji mniejszości cygańskiej

Wicepremier i minister obrony Bułgarii a zarazem przywódca partii WMRO – Bułgarski Ruch Narodowy, Krasimir Karakaczanow, zaproponował w tym tygodniu daleko idące propozycje wdrożenia programu integracyjnego dla Cyganów. Mniejszość ta stanowi ok. 4.5 % populacji kraju, chociaż CIA Factbook podaje nawet 10 %.

Już na początku stycznia Karakaczanow wzburzył zarówno Cyganów, jak i sporą część lewicy po incydencie w wiosce Wojwodinowo pod Płowdiwem, gdzie Cyganie pobili 2 żołnierzy oraz kolejnych 2 bułgarskich cywilów. Co ostatni protestowali przeciwko nielegalnie wybudowanym domom, które ostatecznie w styczniu urzędowo zburzono.

REKLAMA/Advertisement

– Cyganie w Bułgarii stali się wyjątkowo bezczelni, a tolerancja społeczeństwa słabnie – brzmiały słowa wicepremiera Karakaczanowa na wieść o napaściach we wsi.

14 stycznia grupa kilkuset Cyganów zebrała się przed budynkiem Rady Ministrów w Sofii, domagając się dymisji polityka, którego oskarżali o rasizm.

REKLAMA/Advertisement

W tym tygodniu Karakaczanow przedstawił kontrowersyjny dla wielu plan integracji mniejszości cygańskiej z bułgarskim społeczeństwem. Projekt “Koncepcja integracji cygańskiego niesocjalizowanego romansu” przewiduje różne obowiązkowe praktyki dla Cyganów, w tym przymusowe prace społeczne dla osób powyżej 16 roku życia.

Partia narodowa przekonuje, że czas skończyć z praktyką dawania praw bez wymagania obowiązków.

Osoby, które nie są w stanie zapłacić podatku za sprzątanie ulic, muszą same oczyścić przestrzeń wokół zamieszkiwanych przez siebie miejsc. Aby kontrolować przyrost naturalny wśród Cyganów, Karakaczanow proponuje państwowy program, który zapewniałby bezpłatne aborcje dla kobiet z więcej niż trójką dzieci. Tłumaczy to również chęcią walki z rodzeniem dzieci tylko po to, by otrzymywać na nie zasiłki.

Projekt ustawy sugeruje także, że “niewykształceni i bezrobotni” Cyganie będą wysyłani do “ośrodków szkoleniowych”. Proponuje także ograniczenie pomocy socjalnej, jeżeli Cyganie odmawiają pracy lub wysyłania swoich dzieci do szkoły, równanie z ziemią nielegalnie wznoszonych domów. Urząd podatkowy ma szczególnie przyjrzeć się osobom prowadzącym wystawny tryb życia, a nie wykazującym oficjalnych i usprawiedliwiających to dochodów.

Osoby powyżej 18 lat, które nie posiadają przynajmniej podstawowego wykształcenia, mają być zobowiązane do jego zdobycia. Korzystanie z pomocy lekarskiej (również doraźnej) przez osoby nieubezpieczone ma być płatne.

REKLAMA/Advertisement

Partia nacjonalistyczna kierowana przez wicepremiera powstała na kongresie w dniach 15 i 16 grudnia 1989 r. jako WMRO-SMD, przekształcona w WMRO-BND została w 1999 r. Przed przedterminowymi wyborami krajowymi z października 2014 r. ruch dołączył do nowej koalicji pod nazwą Front Patriotyczny. W kolejnych wyborach z marca 2017 r. partia startowała w ramach koalicji Zjednoczeni Patrioci, uzyskując drugi raz z rzędu poselską reprezentację (11 na 24 posłów).

za: vmro.bg

 

Salvini z okazji Międzynarodowego Dnia Romów: Gdyby ciężko pracowali, a mniej kradli – to naprawdę byłoby święto

REKLAMA/Advertisement