Co z ekshumacjami ofiar ludobójstwa na Wołyniu? Prezydent Ukrainy ma propozycję dla Polski

– Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponuje w sobotę, podczas wizyty w Polsce, prezydentowi Andrzejowi Dudzie, jak wznowić ekshumacje ofiar rzezi na Wołyniu – pisze dzisiejsza “Rzeczpospolita”.

– Choć nowy prezydent Ukrainy został wybrany już cztery miesiące temu, do Polski, najważniejszego sąsiada z UE, przyjeżdża dopiero teraz. Ale może to być wizyta przełomowa – pisze gazeta.

REKLAMA/Advertisement

– Liczymy na nowe otwarcie, nowy etap w stosunkach Ukrainy z Polską. Z takim przesłaniem do Warszawy przylatuje prezydent Zełenski. Uważamy, że jest powód do optymizmu – mówi Andrij Deszczyca, ambasador Ukrainy w Polsce.

– Źródła rządowe w Kijowie wskazują przede wszystkim na przełamanie sporu o politykę historyczną, który zatruwa relacje między oboma krajami przynajmniej od czterech lat. W czasie spotkania w Pałacu Prezydenckim w sobotę Zełenski ma przedstawić bardzo konkretne propozycje w sprawie odblokowania ekshumacji ofiar rzezi Wołyńskiej. Na razie nie wiadomo, na czym dokładnie miałyby one polegać, a także czy obejmą modyfikację ustawy gloryfikującej UPA z 2015 r. Ale nasi rozmówcy zapewniają: »nie chcemy, aby współpraca w sprawie pamięci historycznej była nadal zablokowana, zależy nam na jej wznowieniu – podaje gazeta.

REKLAMA/Advertisement

Dziennikarze “Rz” przytaczają również rozmowę z deputowaną Rady Najwyższej z partii Sługa Narodu – ugrupowania obecnego prezydenta Ukrainy Iryną Wereszczuk. Ma być ona członkiem komitetu “przyjaźni z Polską” w nowym ukraińskim parlamencie i uważa, że zdecydowana większość z nowo wybranych deputowanych chce polepszenia relacji z Polską.

– Chcemy podjąć konkretne kroki, w tym w sprawie zniesienia zakazu ekshumacji, aby doprowadzić do wyjścia ze skomplikowanej sytuacji, w jakiej znalazły się nasze relacje. Jestem przeciwna temu, by Wołodymyr Wiatrowycz nadal był prezesem ukraińskiego IPN. Z jego powodu pokłóciliśmy się z Polakami. Szykuje się wielki reset relacji z Polską – mówi ukraińska polityk.

REKLAMA/Advertisement

za: polsatnews.pl