Chleb coraz droższy. Jakie są przyczyny?

– Na podwyżki cen pieczywa złożyła się ogromna presja na podwyżki płac i problemu ze znalezieniem pracowników, ale też droższa energia, mąka i benzyna – pisze dzisiejsza “Rzeczpospolita”. Dziennik podaje, że ceny chleba są wyższe o 8 proc. w stosunku do listopada zeszłego roku, a za bułki pszenne płacimy 10 proc. więcej.

– Ceny mogą jeszcze wzrosnąć, bo ostatnie 11 miesięcy przyniosło piekarniom zauważalny wzrost niemal wszystkich kosztów działalności – czytamy w gazecie. Prof. Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej mówi, że “to było do przewidzenia”.

“Rzeczpospolita” podaje, że “wszystko przez rosnące koszty surowców, czyli mąki, oraz przetwórstwa, czyli pracy i energii”. Pomimo wzrostu cen i spadającej konsumpcji w Polsce piecze się więcej chleba. Niestety, przodują w tym wielkie firmy, a małe piekarnie tracą udział w rynku.

– W tym roku niemal co miesiąc pieczono więcej chleba niż przed rokiem, do października z pieców wyjechało 860 tys. ton pieczywa świeżego, prawie 2 proc. więcej niż w tym samym czasie przed rokiem. Malejąca liczba piekarni przy rosnącej produkcji oznacza, że rośnie rola większych firm na rynku – pisze gazeta.

za: polsatnews.pl

REKLAMA/Advertisement