Chińskie władze zarządziły testy psychologiczne dla swojej “Grety Thunberg”. Jeśli nie zaprzestanie działalności, nie będzie mogła wrócić do szkoły

Jak podaje brytyjski “The Guardian”, chińska naśladowczyni Grety Thunberg – Ou Hongyi, która brała udział w protestach #FridaysforFuture (Piątki dla Przyszłości) w swoim kraju, skarży się, że władze ostrzegły ją, że nie może wrócić do szkoły, dopóki nie zaprzestanie swojego aktywizmu.

Hongyi przymierza się do studiowania na wymarzonej uczelni, Uniwersytecie Harvarda w USA. Jednak zakaz powrotu do ławki szkolnej może jej uniemożliwić ukończenie szkoły średniej i w konsekwencji – przystąpienie do egzaminów wstępnych na studia. Natolatka powiedziała redakcji, że jej rodzice zostali kilkakrotnie wezwani przez prowincjonalne władze oświatowe, wzywające ich do skłonienia córki do zaprzestania jej aktywizmu klimatycznego i nieprzeprowadzania wywiadów z zagranicznymi mediami.

Władze zażądały również, aby nastolatka poddała się testom psychologicznym przed złożeniem wniosku o readmisję. 

– Jedyną negatywną rzeczą, jaką testy wykazały, było to, że jestem uparta – powiedziała o wynikach.

Ou Jun – jej ojciec powiedział brytyjskim dziennikarzom, że razem żoną nie zmuszą jej do rezygnacji z przekonań, ale dodał, że martwią się jej obsesją i tym, jak może to zakłócić jej przyszłość. 

– Niepokoi ją klimat – powiedział. – Mamy nadzieję, że uda jej się ukończyć szkołę średnią, wstąpić na uniwersytet i że poświęci mniej uwagi kwestiom zmian klimatycznych.

REKLAMA/Advertisement