CBA zatrzymało 10 osób. Stworzyły one “piramidę finansową” i miały wyłudzić 600 mln zł.

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 10 osób, które podejrzane są o stworzenie piramidy finansowej w wyniku której oszukać mieli ponad 2 tys. osób na łączną kwotę opiewającą na 600 milionów złotych. Osoby zatrzymane zarządzały czterema funduszami inwestycyjnymi zamkniętych aktywów niepublicznych.

Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej CBA powiedział dzisiaj, że zatrzymanie zostało dokonane przez oficerów z poznańskiej delegatury Biura: – Prowadzący śledztwo ustalili, że grupa miała działać na terenie całego kraju w latach 2012-17 – poinformował.

REKLAMA/Advertisement

Zdaniem śledczych zatrzymani mieli wyłudzać pieniądze od kolejnych osób obiecując dalsze wysoko oprocentowane inwestowanie z gwarantowanym zwrotem środków. Minimalna kwota wpłacana na rzecz oszustów wynosiła 40 tysięcy euro. Nieoficjalne informacje mówią, że dotyczy to funduszu dystrybuowanego przez Alior WInvestment.

– Jak się okazało ewentualne wypłaty dla osób rezygnujących z inwestycji nie pochodziły z wypracowanego zysku, lecz z wpłat kolejnych naciągniętych osób – dodał Temistokles Brodowski, który dodaje: “To schemat klasycznej piramidy finansowej”.

REKLAMA/Advertisement

W wyniku działania tej grupy ponad 2 tysiące osób mogło stracić 600 milionów złotych. Dochodzą do tego szkody w mieniu funduszy szacowane na 90 mln zł. Jak ustaliło CBA w czasie śledztwa, grupa chciała wyłudzić olbrzymie środki pieniężne, a następnie wycofać się z rynku i ogłosić upadłość.

za: polsatnews.pl