To był dzień Victorii! [WIDEO]

16 lutego 1919 roku podpisano rozejm w Trewirze, który kończył również konflikt polsko-niemiecki. Ten dzień stał się symbolicznym zakończeniem Powstania Wielkopolskiego, co trzeba podkreślić zwycięskiego powstania. Wyznaczono linie demarkacyjną – tereny wyzwolone przez Powstańców znalazły się pod polską kontrolą.

Z okazji 99 rocznicy zakończenia zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego przygotowany został klip, do przepięknego wykonania “Roty”, pieśni opartej o wiersz autorstwa Marii Konopnickiej, który był symbolem przeciwstawiania się agresywnej niemieckiej germanizacji. Pieśń wykonał natomiast Węgier z zespołu Hungarika, jakby nie patrząc włączając się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Za ten gest serdecznie dziękujemy / köszönöm.

REKLAMA/Advertisement

O ujęcie sprawy polskiej w traktacie podpisanym 16 lutego 1919 roku zabiegał francuski marszałek Ferdindant Foch, który miał być pod dużym wrażeniem wystąpienia Romana Dmowskiego na konferencji pokojowej w Paryżu. Ostateczny pokój po I wojnie światowej przyniesie podpisany kilka miesięcy później (czerwiec) Traktat Wersalski, na mocy którego do Polski przyłączone zostaną nie tylko miasta wyzwolone przez Powstańców, ale również Pomorze.

za: portalkujawski.pl

REKLAMA/Advertisement