Brytyjski dziennik: USA są na krawędzi wojny nuklearnej z Rosją

DEFCON jest kontaminacją słów “DEFense CONdition”. Najniższym stopniem gotowości DEFCON jest poziom piąty, oznaczający normalne funkcjonowanie w czasie pokoju, podczas gdy poziom najwyższy – pierwszy – oznacza maksymalny poziom gotowości bojowej. Poziom DEFCON nadać mogą wyłącznie prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Kolegium Połączonych Szefów Sztabów. Każdy poziom DEFCON definiuje specyficzny scenariusz bezpieczeństwa, aktywacji sił zbrojnych i odpowiedzi bojowej. Różne rodzaje sił zbrojnych (wojska lądowe, marynarka wojenna, lotnictwo, piechota morska), różne bazy wojskowe i grupy dowodzenia mogą być postawione w różne stopnie obronności.

DEFCON 5: Normalna gotowość bojowa, czas pokoju; to jest stan na co dzień
DEFCON 4: Normalna gotowość bojowa, zwiększona działalność wywiadu, wzmocnione środki bezpieczeństwa
DEFCON 3: Gotowość bojowa powyżej normalnej
DEFCON 2: Kolejne zwiększenie gotowości bojowej
DEFCON 1: Najwyższa gotowość bojowa; stopień ten jeszcze nigdy nie został ogłoszony, a zarezerwowany jest na wypadek ataku na siły USA poza granicami kraju lub na wypadek ataku na terytorium USA

REKLAMA/Advertisement

Brytyjski dziennik “Daily Express” poinformował, że DEFCON został właśnie uaktualniony – i może być tak, że wojna nuklearna z USA jest nieuchronna. Według cytowanej – i zwykle dobrze poinformowanej – strony DEFCON Warning System potajemnie podniesiono poziom zagrożenia do DEFCON 3 – co oznacza, że prezydent Obama mógłby zmobilizować swoich żołnierzy w ciągu zaledwie 15 minut.

Do tego poziomu DEFCON był ostatnio zaktualizowany do 3 następstwie 11 września 2001 roku. Chociaż nie ma obecnie bezpośredniego zagrożenia dla USA, wzmiankowana witryna twierdzi że sytuacja jest “płynna i może szybko się zmienić.”

– Napięcia między Rosją a Stanami Zjednoczonymi osiągnęły w ostatnim tygodniu poziom wykraczający poza zimną wojnę – czytamy na stronie.

Na podwyższenie poziomu DEFCON miałaby mieć poważny wpływ decyzja Putina o przemieszczeniu Iskanderów do obwodu kaliningradzkiego.

Udziel wsparcia dwóm dzielnym pielgrzymom

Armia USA z oczywistych względów bezpieczeństwa nie ujawnia żadnych szczegółów dotyczących DEFCON. Trudno więc zweryfikować te doniesienia.

za: express.co.uk