8 grudnia 2023
Wydarzenia

Bronimy polskiej granicy – funkcjonariusze SG relacjonują działania na wschodniej granicy RP

– Żadna z osób, które przekroczyły granicę, nigdy nie została pozbawiona pomocy – podkreśla funkcjonariuszka z Placówki SG w Kuźnicy. – Robiliśmy wszystko, co najlepsze, co potrafimy, żeby tym ludziom pomóc.

Funkcjonariuszki SG opowiadają o pierwszych dniach presji migracyjnej na polskiej granicy, o pomocy udzielanej migrantom oraz niesprawiedliwej i krzywdzącej fali hejtu, która wylała się na służby w internecie i bezpośrednio dotknęła funkcjonariuszy i ich rodzin: – To niesprawiedliwe, że ludzie, którzy nigdy nie byli na naszym miejscu, wypowiadali się w sposób negatywny na nasz temat – relacjonuje funkcjonariuszka SG, która gdy ruszyła fala nielegalnej migracji, była na pierwszej linii działań na wschodniej granicy.

Ewelina Szczepańska

– Staraliśmy się podołać zadaniu. Stoimy na straży granic od ponad 30 lat. Staramy się, aby każdy obywatel w Polsce nadal czuł się bezpiecznie – podkreśla funkcjonariusz z Placówki SG w Kuźnicy, który w 2021 r., ramię w ramię z funkcjonariuszami Policji i Straży Pożarnej, próbował powstrzymać szturm migrantów na naszą granicę.

Funkcjonariusze Straży Granicznej, strzegąc granic naszej Ojczyzny, wypełniają rotę ślubowania, które złożyli, wstępując w szeregi formacji w poczuciu, że godną postawą i profesjonalnymi zachowaniami bronią polskiej granicy, chronią bezpieczeństwa wszystkich Polek i Polaków, nawet z narażeniem własnego zdrowia i życia. Są dumni, że zostali wybrani w procesie wieloetapowej rekrutacji, że noszą polski mundur. Są na służbie zawsze, zawsze gotowi także do niesienia pomocy tym, którzy tej pomocy potrzebują. 

realizacja zdjęć, montaż filmów: st. chor. szt. SG Paweł Śnieć (Zespół Prasowy Komendanta Głównego SG)

za: strazgraniczna.pl