Belgia: Firma wypuściła na rynek “kredki wolne od rasizmu”

Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową to święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1966 r. Z tej okazji sieć edukacyjna Samen Onderwijs Maken (SOM) ze 100-tysięcznej stolicy prowincji Brabancja Flamandzka w Belgii, postanowiła zawalczyć z rasizmem, którego dopatrzyła się u dzieci.

W porozumieniu z odpowiednią firmą wypuszczono na rynek “kredki wolne od rasizmu”. Tzw. działacze antyrasistowscy zauważyli, że przeważająca ilość dzieci zbyt często używa kredek bladoróżowego koloru jako koloru skóry, gdy rysują one postacie ludzkie. Biali ludzie oczywiście nie są biali sensu stricte, a właśnie zbliżeni do jasnego odcienia różu. Ten wybór dzieci poirytował “antyrasistów”.

REKLAMA/Advertisement

– To nie ma sensu, ponieważ jest więcej kolorów skóry niż tylko jeden kolor – powiedziała redaktorowi “Leuven Actueel” Lalynn Wadera, lewicowa działaczka. – Nadszedł czas, aby pracować nad świadomością i pozbyć się uprzedzeń. To jest dokładnie to, co robimy w kampanii kredkowej: pozwalamy ludziom doświadczyć, że kolor skóry jest nie tylko jasnoróżowy. W rzeczywistości pokazujemy, że rysunki o większej liczbie kolorów skóry są piękniejsze.

Zestaw “kredek wolnych od rasizmu” zawiera 7 kredek odzwierciedlających różne kolory skóry.

REKLAMA/Advertisement

– Nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej zróżnicowane, ale nie zawsze udaje nam się dostrzec tę super różnorodność. To w ogóle nie ma sensu, ponieważ kolorów skóry jest wiele. Zestaw tych kredek to kreatywne rozwiązanie, które przy okazji napędza dyskusję na temat różnorodności w szkole – dodaje Lore Baeyens z SOM.

Ideę tę obśmiał na Twitterze prezes nacjonalistycznego Interesu Flamandzkiego (Vlaams Belang) i poseł do regionalnego parlamentu, Tom Van Grieken.

REKLAMA/Advertisement

– Co za kompletny nonsens. Naprawdę nie powinno wprowadzać się czegoś tak głupiego. Zatrzymaj tę antykulturę! – napisał polityk.