7 grudnia 2023
Wydarzenia

Antyizraelskie hasła na demonstracji w Warszawie. Reagują ambasador Izraela i prezydent Duda

W sobotę w Warszawie przeszedł marsz solidarności z Palestyńczykami, którzy po ataku Hamasu na Izrael zmagają się z odwetem żydowskiego państwa. 

Seria skoordynowanych ataków przeprowadzonych przez palestyńską islamistyczną grupę bojowników Hamas ze Strefy Gazy na obszary przygraniczne w Izraelu rozpoczęła się w sobotę 7 października 2023 r., w dzień szabatu i dzień kilku świąt żydowskich. Ataki, określane jako Operacja Powódź Al-Aksa, zapoczątkowały wojnę między Izraelem a Hamasem. Atak rozpoczął się wczesnym rankiem salwą rakietową składającą się z co najmniej 3000 rakiet skierowanych przeciwko Izraelowi i wtargnięciem pojazdów na jego terytorium  Bojownicy palestyńscy przedarli się przez barierę Gaza–Izrael, dokonując masakry cywilów w sąsiednich społecznościach izraelskich i atakując bazy wojskowe. W ciągu jednego dnia w kilku miastach i kibucach oraz na festiwalu muzycznym w pobliżu kibucu Re’im zamordowano ponad 1200 Izraelczyków, głównie cywilów, w tym kobiety i dzieci. Około 200 izraelskich cywilów i żołnierzy zostało wziętych jako zakładników do Strefy Gazy, a liczba porwanych dzieci wynosi nieco poniżej 30. W wyniku kontrakcji Izraelskich Sił Obronnych po stronie palestyńskiej mogło do tej pory zginąć nawet ponad 4 tysiące osób, również głównie cywilów.

Protestujący w polskiej stolicy nieśli ze flagi Palestyny i transparenty z napisami “Stop ludobójstwu Palestyńczyków”, “Wolna Palestyna”, “From the river to the sea, Palestine will be free.” Szczególne emocje wzbudził transparent niesiony przez Norweżkę studiującą w Polsce medycynę. Widać na nim było kosz na śmieci z izraelską flagą w środku i napisem „Keep the world clean” (Utrzymaj świat w czystości).

Gwałtownie zareagował ambasador Izraela

„Warszawa dzisiaj. Polskie władze mają powinność zapobiegania przejawom takiego otwartego antysemityzmu” – napisał w mediach społecznościowych Yacov Livne. 

Komunikat wydała także Kancelaria Prezydenta.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda stanowczo potępia antysemickie hasła, które pojawiły się podczas wczorajszego marszu zorganizowanego w Warszawie.

My, Polacy, ze względu na pamięć o tych, którzy zostali zamordowani w czasie Holokaustu – nigdy nie możemy się zgodzić na jakiekolwiek przejawy antysemityzmu w żadnej formie i wszelkie jego oznaki budzą nasze głębokie oburzenie. W Polsce nie ma zgody na wyrażanie nienawiści wobec kogokolwiek. To całkowicie sprzeczne z wartościami, na których opiera się Rzeczpospolita.