“Antyfaszyści” alarmują: Przez koronawirusa rosną wpływy skrajnej prawicy

Southern Poverty Law Center (SPLC) to mieszcząca się w Alabamie, znana dobrze w USA lewicowa organizacja zajmującą się walką z prawdziwym ale i urojonym rasizmem. Raz do roku publikuje raport “Year in Hate and Extremism” (Rok w zakresie nienawiści i ekstremizmu), podobny do tego jaki u nas ogłasza Stowarzyszenie “Nigdy Więcej” pod nazwą “Brunatna Księga”.

Słynny magazyn muzyczny “Rolling Stone” zamieścił artykuł oparty na rozmowie z aktywistą SPLC.

– Obserwujemy ogromny wzrost retoryki grup nienawiści podczas pandemii – mówi tzw. antyfaszysta.

Zwraca uwagę na ogólną niechęć do Azjatów, obwinianych za “chiński” koronawirus, tym bardziej że takim epitetem obdarza go również prezydent Trump. Jednak największy problem widzi w przymusowej kwarantannie. Ludzie siedzący w domach spędzają teraz znacznie więcej czasu przed komputerami. A tam, w czeluściach internetu swoje złowieszcze macki wyciąga po ich umysły…. nacjonalizm i skrajna prawica.

– Oprócz nastrojów antyazjatyckich, nastroje antysemickie są również rozpowszechnione w środku pandemii. Znaczna część retoryki koncentrowała się na teoriach spiskowych dotyczących pochodzenia COVID-19, koncentrujących się na żydowskim filantropie George’u Sorosie, lub społecznościach żydowskich – pisze autor artykułu.

Czas pandemii może być też okresem, w którym “skrajna prawica” może nasilić propagandę i następnie rekrutację. Może, bo – jak zaraz potem przyznaje “antyfaszystowski” rozmówca, “nie widział zwiększonej retoryki ze strony grup” szerzących nienawiść. A właściwie wspomina o zachętach do cyberataków…. Tyle, że autorem jest grupa fanatycznych ekologów.

REKLAMA/Advertisement

Jak to się mówi po angielsku “last but not least” (ostatni według kolejności, ale nie wg ważności) jest kwestia LGBT. Jeśli wierzyć raportom SPLC, tu akurat ataki wyraźnie są na fali wznoszącej. Liczba grup anty-LGBTQ wzrosła o prawie 44 proc. Ale wychodzi na to, że zalicza się tu nawet takie sprawy, jak ta o której pisaliśmy niedawno. Zachęcamy do kliknięcia i przeczytania – Lewica wyje z wściekłości – Idaho uchwala ustawę zakazującą transseksualistom startów w zawodach dla kobiet.