“Andruszkiewicz to zwykla faszolska faja” – Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich “lubi to”

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych prowadzony przez Konrada D. i Rafała G. – skazanego nieprawomocnie na 4 lata więzienia za oszustwa finansowe – obraża publicznie posła RP Adama Andruszkiewicza.

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych bardzo chętnie obrzuca politycznych przeciwników, którzy nie reprezentują skrajnie lewicowych poglądów, obelgami typu faszyści, naziści, rasiści. Szczególnie na celowniku Ośrodka znalazł się poseł Adam Andruszkiewicz, obecnie poseł klubu Wolni i Solidarni. Posła Andruszkiewicza Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych nazywa wprost “posłem rasistą”. Ta nagonka ze strony Ośrodka na posła RP wydaje się, że wykracza już daleko poza ramy zwykłej krytyki. Nazwanie posła RP “posłem rasistą” ma wprost znamiona poważnego pomówienia. Artykuł 212 kodeksu karnego mówi wprost, że kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Dalej w tym samym artykule mamy czytamy, że jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

O komentarz w sprawie tego rodzaju formułowanych pomówień ze strony Ośrodka poprosiliśmy samego zainteresowanego, czyli posła Adama Andruszkiewicza.

– Poważnie rozważam wkroczenie na drogę prawną, chociaż zdaję sobie sprawę, że jest to celowa działalność tegoż Ośrodka, ponieważ Rafał G. ma bardzo duże problemy prawne. W mojej opinii szuka procesu politycznego, by tym publicznie tłumaczyć swoje ewentualne skazanie w innych kwestiach – odpowiedział Dziennikowi Narodowemu poseł Andruszkiewicz.

Przypomnijmy, że Rafał G., który jest dyrektorem Ośrodka, został w roku 2016 skazany za oszustwa finansowe na 4 lata więzienia bez zawieszenia. Wyrok jeszcze nie jest prawomocny. Wraz z nim w tej samej sprawie wyrok usłyszały jeszcze dwie inne osoby, w tym małżonka Rafała G.

Ale to nie jest koniec problemów dyrektora Ośrodka. Prokuratura bowiem w ubiegłym roku kierowała pod jego adresem kolejne zarzuty z których wynikało, że Rafałowi G. może grozić nawet 25 lat więzienia. Zarzuty padły również pod adresem szefa Ośrodka Konrada D. Tak opisywała sprawę w lutym ubiegłego roku Gazeta Wyborcza:

REKLAMA/Advertisement

Do Prokuratury Okręgowej w Białymstoku zostali w poniedziałek wezwani G[…], jego żona oraz Konrad D[…], dyrektor artystyczny TrzyRzecza (zgadzają się na podawanie danych). G[…] i jego żonie postawiono zarzuty podrobienia weksla na ponad 100 tys. zł (w marcu 2007 roku). Łukasz Janyst, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Białymstoku, poinformował, że grozi za to 25 lat pozbawienia wolności z art. 310 kk. 9 (…).

Z kolei G[…] i D[…] śledczy zarzucają wyłudzanie poświadczenia nieprawdy we wpisach do KRS-u (mieli przedstawiać nierzetelne dokumenty z działalności stowarzyszenia), za co grozi do trzech lat więzienia. Sam Rafał G[…] usłyszał zarzuty podrabiania dokumentów i dokonania lub usiłowania oszustw w związku z dotacjami od miasta stołecznego Warszawy oraz ukrywania majątku przed wierzycielami. (więcej na stronie Wyborcza.pl)

Tak tłumaczyli się wówczas Wyborczej szefowie Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych:

– To zarzuty zastępcze. Nie mogą skazać nas za to, że ścigamy rasistów.

Ośrodek, który deklaruje, że ściga rasistów zajmuje się wyszukiwaniem w sieci tzw. mowy nienawiści kierowanej głównie pod adresem obcokrajowców. Przy tej okazji publikowane są na facebookowej stronie Ośrodka przykłady takich wpisów oraz… wizerunki wraz z imionami i nazwiskami osób prywatnych, które prowadzący Ośrodek uznali za rasistów, faszystów lub nazistów. Wykorzystywane do tej publicznej nagonki są prywatne zdjęcia tych osób zamieszczone na ich profilach.

Ten wątpliwy etycznie i prawnie proceder upubliczniania wizerunków osób prywatnych w celu napiętnowania publicznego takich osób przeniósł się nawet do Sejmu. Na zaproszenie poseł Joanny Scheuring-Wielgus na debacie i konferencji “Czy faszyzm to w Polsce zjawisko marginalne?” pojawił się również prezes Ośrodka Konrad D., który podczas swojego wystąpienia cytował komentarze osób prywatnych znalezione w sieci, które to komentarze Ośrodek uznał za ksenofobiczne czy faszystowskie i wymieniał imiona i nazwiska osób które te komentarze zamieszczały. Nikt z zebranych nie zwrócił D. uwagi, że takie działania, czyli podawanie do publicznej wiadomości danych osób prywatnych (a tym jest nazwisko) w kontekście tematyki debaty może być naruszeniem prawa, naruszeniem dobrego imienia osób, które nazwiska zostały wymienione przez Konrada D.  Ośrodek nie ma bowiem uprawnień np. sądu, który wydając wyroki, może również w szczególnych wypadkach upublicznić dane osób skazanych.

Poseł Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus z uwagą przysłuchiwała się jak Konrad D. w Sejmie podczas debaty “Czy faszyzm to w Polsce zjawisko marginalne?” wymieniał nazwiska osób, które nie są osobami publicznymi, w celu ich napiętnowania ze względu na ich wpisy w Internecie, które nie podobały się szefowi Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Film z tej debaty zamieściła na swoim profilu facbookowym.

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, który deklaruje, że walczy z mową nienawiści sam nie tylko taką mowę stosuje poprzez używanie różnego rodzaju sformułowań dyskredytujących osoby publiczne, prywatne czy organizacje społeczne i polityczne, ale również pochwala mowę nienawiści jeżeli jest ona kierowana pod adresem osób przeciwko którym Ośrodek występuje.

Dowodów na to nie trzeba daleko szukać. Pod wpisem na Facebooku w którym Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych nazywa posła RP “posłem faszystą” pojawił się komentarz jednego z sympatyków Ośrodka, że “Andruszkiewicz to zwykla faszolska faja”. Ten komentarz, który ubliża posłowi Andruszkiewiczowi, polubił Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.