Amerykański prezydent: Na francuskich ulicach śpiewają “Chcemy Trumpa!”. Kocham Francję!

– Porozumienie Paryskie nie sprawdza się tak dobrze w Paryżu. Protesty i zamieszki w całej Francji. Ludzie nie chcą płacić dużych sum pieniędzy, w dużej mierze krajom trzeciego świata (które są wątpliwie dobrze zarządzane), aby być może chronić środowisko. Śpiewają “Chcemy Trumpa!”. Kocham Francję! – napisał parę godzin temu na Twitterze amerykański prezydent.

Porozumienie Paryskie to globalna umowa z 12 grudnia 2015 r. poświęcona zmianie klimatu. Akt wskazuje działania mające służyć zatrzymaniu globalnego ocieplenia na poziomie „dużo poniżej 2°C”. Dotyczy okresu po 2020 r. Przewiduje się, że koszty wprowadzania porozumienia będą wielomiliardowe i przełożą się na wzrost cen energii, a potem innych towarów i usług. Niektórzy analitycy uważają, że po części już są odpowiedzialne za obniżenie standardu życia w wielu krajach zachodnich i mogły mieć pewien wpływ na powstanie ruchu “żółtych kamizelek”.

REKLAMA/Advertisement

W kolejnym tweecie opublikowanym ok. godz. 18.00 czasu polskiego Trump dodał:

– Bardzo smutny dzień o noc w Paryżu. Może nadszedł czas, aby zakończyć idiotyczne i bardzo drogie Porozumienie Paryskie i oddać pieniądze z powrotem ludziom w postaci niższych podatków?

REKLAMA/Advertisement

4 sierpnia 2017 r. administracja Trumpa wysłała oficjalne zawiadomienie do Organizacji Narodów Zjednoczonych, że USA zamierza wycofać się z Porozumienia Paryskiego, gdy tylko będzie to prawnie możliwe. Zgodnie z artykułem 28 umowy można to zrobić po 3 latach od wejścia w życie. Ponieważ porozumienie zaczęło działać w Stanach Zjednoczonych w dniu 4 listopada 2016 r., to najwcześniejsza możliwa, skuteczna data wycofania dla Stanów Zjednoczonych to 4 listopada 2019 r.