Dziennik Narodowy Blog Wydarzenia Amerykański generał: Do 2027 r. chińskie lotnictwo osiągnie miażdzącą przewagę na Pacyfiku
Wydarzenia

Amerykański generał: Do 2027 r. chińskie lotnictwo osiągnie miażdzącą przewagę na Pacyfiku

W ostatnich latach Chiny znacząco przyspieszyły modernizację swojej armii, co budzi niepokój wśród amerykańskich dowódców wojskowych.

Brig. Gen. Doug Wickert, dowódca 412. Skrzydła Testowego w Edwards Air Force Base w Kalifornii, podczas spotkania “Back-in-the-Saddle Day” 6 stycznia br., ostrzegł przed rosnącą potęgą Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ChAL-W) oraz zagrożeniami w cyberprzestrzeni ze strony Komunistycznej Partii Chin (KPCh). O jego wypowiedziach informuje popularny blog lotniczy „The Aviationist”.

Zagrożenia w cyberprzestrzeni

Generał Wickert zwrócił uwagę na wieloletnie cyberataki, które doprowadziły do infiltracji krytycznej infrastruktury USA, takiej jak sieci energetyczne, systemy wodociągowe i transportowe. Podkreślił, że co najmniej tuzin firm telekomunikacyjnych przyznało się do naruszenia swoich systemów, co umożliwiło Państwu Środka monitorowanie komunikacji najwyższych urzędników rządowych.

– KPCh zna każdą rozmowę, jaką mój rządowy telefon przeprowadził w ciągu ostatnich czterech lat – stwierdził Wickert. – I nadal tam są – nie możemy się ich pozbyć. To właśnie oznacza niepewność i ryzyko. Tworzy to bardzo niebezpieczny świat.

Generał podkreślił, że tempo modernizacji ChAL-W jest “bezprecedensowe” i znacznie przewyższa działania modernizacyjne Stanów Zjednoczonych. Przewiduje, że do 2027 roku, na obszarach na zachód od międzynarodowej linii zmiany daty, gdzie stacjonują amerykańskie siły, ChAL-W będzie miała przewagę liczebną nad siłami USA w nowoczesnych myśliwcach w stosunku 12 do 1 (w tym 5 do 3 w przypadku myśliwców piątej generacji) oraz 3 do 1 w samolotach patrolowych. Flota bombowców chińskich licząca 225 załogowych maszyn nie ma konkurencji w regionie. Na morzu ChAL-W dysponuje przewagą 3 do 1 w lotniskowcach i okrętach desantowych, ponad 6 do 1 w nowoczesnych okrętach podwodnych oraz 9 do 1 w nowoczesnych okrętach wielozadaniowych.

Chinese 6th gen fighter jet first flight in Chengdu city, the first new gen fighter in the world

26 grudnia 2024 ub.r. z okazji urodzin Mao Tse Tunga chiński przemysł lotniczy zaprezentował dwa nowe samoloty bojowe wyprodukowane przez zakłady Chengdu Aircraft Industry Group oraz Shenyang Aircraft Corporation. Szczególnie debiut samolotu szóstej generacji Chengdu J-36 wywołał dyskusje na temat potencjalnego wyprzedzenia przez Chiny krajów Zachodu w dziedzinie technologii wojskowej. Nadal niewiele wiadomo na temat tej maszyny, jako że znana jest ona tylko z paru amatorskich nagrań oraz niezbyt wyraźnych zdjęć, które opublikowano w sieci.

Reakcja Stanów Zjednoczonych

 Generał Wickert wskazał na Northrop Grumman B-21 Raider – nowy bombowiec stealth, który ma stać się fundamentem amerykańskich sił bombowych.

– To jest jedna z wielu rzeczy, nad którymi pracujemy tutaj a które zmienią kalkulacje przewodniczącego Xi dotyczące naszej gotowości – powiedział Wickert, odnosząc się do B-21 Raider.

412th Test Wing to jednostka testowa Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (USAF), odpowiedzialna za rozwój, testowanie i ewaluację najnowszych technologii lotniczych i systemów uzbrojenia. Jednostka ta stacjonuje w Edwards Air Force Base w Kalifornii – jednej z najważniejszych baz testowych USAF. Skrzydło prowadzi próby eksploatując nowe samoloty bojowe, takie jak F-35 Lightning II, F-22 Raptor czy bombowce B-21 Raider, a także testuje systemy awioniki, uzbrojenia i oprogramowania.

Skrzydło 412 zarządza flotą prototypowych maszyn i odpowiada za ocenę ich osiągów, bezpieczeństwa oraz zgodności z wymogami misji bojowych. Jednostka wspiera rozwój nowoczesnych rozwiązań, które zwiększają przewagę technologiczną amerykańskich sił powietrznych. Skrzydło odgrywa kluczową rolę w projektach testowych NASA oraz współpracuje z przemysłem obronnym, mając istotny wpływ na przyszłość lotnictwa wojskowego USA.

Rosnąca potęga militarna Chin oraz ich zdolności w zakresie cyberwojny stanowią poważne wyzwanie dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników. W odpowiedzi na te zagrożenia, amerykańskie siły zbrojne, w tym jednostki takie jak 412. Skrzydło Testowe, intensyfikują prace nad nowymi technologiami i strategiami, aby utrzymać równowagę sił i zapewnić bezpieczeństwo na arenie międzynarodowej.

Exit mobile version