Amerykański F-16 przypadkowo zrzucił bombę nad Japonią

Amerykański myśliwiec wojskowy F-16 przypadkowo zrzucił w środę wieczorem nieuzbrojoną bombę na prywatny grunt nieopodal poligonu Draughon na terenie japońskiej bazy lotniczej Misawa w prefekturze Aomori w północnej Japonii. Nie ma doniesień o obrażeniach lub uszkodzeniach.

Japońskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że poinformowało lokalne władze po otrzymaniu powiadomienia o incydencie od sił USA stacjonujących w Japonii.

Siły amerykańskie w Japonii napisały dzisiaj na Twitterze, że „F-16 w Misawa w środę upuścił bombę 5 kilometrów od poligonu Draughon”. Dodano, że przyczyna tego incydentu jest nadal przedmiotem dochodzenia. Draughon jest administrowanym przez USA poligonem położonym między miastem Misawa i wioską Rokkasho w prefekturze Aomori.

REKLAMA/Advertisement

Ministerstwo Obrony twierdzi, że jest to jedyny poligon, na której można prowadzić szkolenia z ostrzału z powietrza na ziemię na głównej wyspie Honsiu. Jest używany wspólnie przez wojsko amerykańskie i Japońskie Siły Samoobrony.

Ministerstwo złożyło oficjalny protest do Amerykanów. Prowadzi też własne śledztwo w tej sprawie.

REKLAMA/Advertisement

– Poprosimy (stronę amerykańską) o podjęcie skutecznych działań, aby zapobiec podobnym incydentom – powiedział podczas konferencji prasowej szef gabinetu premiera Yoshihide Suga.

za: kyodonews.net

Brak obrazka