Amerykanie wstrzymują import polskiej wieprzowiny. Kolejny cios w nasze rolnictwo.

Amerykanie zakazali importu wieprzowiny i jej przetworów z Polski. Zakaz ten został wprowadzony wczoraj, a jego powodem jest fakt, że rozszerza się strefa występowania afrykańskiego pomoru świń (ASF), od którego na razie Stany Zjednoczone są wolne.

Według dziennikarza radia RMF FM, Amerykanie wyrażają niepokój z powodu faktu, że część zakładów mięsnych, które posiadają zgodę na eksport produktów za Ocean – np. zakłady w Sokołowie Podlaskim czy Ełku znalazły się w strefie występowania ASF.

REKLAMA/Advertisement

Zakaz jest obowiązujący od wczoraj i na razie nie ma pewności, czy transporty morskie, które zostały wysłane przed tym terminem zostaną wpuszczone do USA. Z kolei Inspektorat Weterynarii uspokaja i stara się przekonywać, że zakaz nie jest embargiem, a czasowym wstrzymaniem dostaw: “Sprawa jest wyjaśniana, jesteśmy w kontakcie z Amerykanami” – takie słowa usłyszał reporter RMF FM.

Afrykański pomór świń jest szybko rozszerzającą się chorobą, która powodowana jest przez wirusy atakujące świnie domowe oraz dziki. Zarażenie ASF jest bardzo groźne dla zwierząt, bo w konsekwencji może doprowadzić nawet do 100-procentowej śmiertelności w stadzie. Choroba ta nie stanowi zagrożenia dla ludzi.

REKLAMA/Advertisement

za: rmf24.pl