REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Amerykanie wstrzymują import polskiej wieprzowiny. Kolejny cios w nasze rolnictwo.

891

Amerykanie zakazali importu wieprzowiny i jej przetworów z Polski. Zakaz ten został wprowadzony wczoraj, a jego powodem jest fakt, że rozszerza się strefa występowania afrykańskiego pomoru świń (ASF), od którego na razie Stany Zjednoczone są wolne.

Według dziennikarza radia RMF FM, Amerykanie wyrażają niepokój z powodu faktu, że część zakładów mięsnych, które posiadają zgodę na eksport produktów za Ocean – np. zakłady w Sokołowie Podlaskim czy Ełku znalazły się w strefie występowania ASF.

Zakaz jest obowiązujący od wczoraj i na razie nie ma pewności, czy transporty morskie, które zostały wysłane przed tym terminem zostaną wpuszczone do USA. Z kolei Inspektorat Weterynarii uspokaja i stara się przekonywać, że zakaz nie jest embargiem, a czasowym wstrzymaniem dostaw: “Sprawa jest wyjaśniana, jesteśmy w kontakcie z Amerykanami” – takie słowa usłyszał reporter RMF FM.

Reklama / Advertisement

Afrykański pomór świń jest szybko rozszerzającą się chorobą, która powodowana jest przez wirusy atakujące świnie domowe oraz dziki. Zarażenie ASF jest bardzo groźne dla zwierząt, bo w konsekwencji może doprowadzić nawet do 100-procentowej śmiertelności w stadzie. Choroba ta nie stanowi zagrożenia dla ludzi.

za: rmf24.pl

Reklama / Advertisement