Amerykanie powiadomili władze wojskowe Iraku, że wycofują swoje oddziały z tego kraju – podają agencje

Kierowana przez USA koalicja wojskowa przeciwko Państwu Islamskiemu, której oddziały przebywają w Iraku od 2014 r. powiedziała w poniedziałek, że wycofuje się z Iraku i będzie zmieniać pozycje w ciągu najbliższych dni i tygodni, poinformował Reuters.

Agencja powołuje się na list wystosowany do irackiego wojska przez generała brygady piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych Williama H. ​​Seely III, dowódcy oddziałów w Iraku.

Autentyczność listu, skierowanego do irackiego ministerstwa obrony, została potwierdzona Reutersowi niezależnie przez irackie źródło wojskowe.

– Aby wykonać to zadanie, siły koalicyjne muszą podjąć pewne środki, aby zapewnić, że wyjazd z Iraku zostanie przeprowadzony w bezpieczny i skuteczny sposób – głosi list.

REKLAMA/Advertisement

Ponieważ list został podpisany przez amerykańskiego oficera, nie jest jasne, czy dotyczy on sił z 76 krajów, które tworzą koalicję międzynarodową. Jak podaje AFP, źródła w armiach irackiej i amerykańskiej potwierdziły i tej agencji, że list jest prawdziwy i został dostarczony.

REKLAMA/Advertisement