Algorytmy Google nie odróżniały Murzynów od goryli

Portal wired.com pisze o przypadku afro-amerykańskiego programisty komputerowego Jacky’ego Alcine’a, który w 2015 r. wprawił Google w niemałe zakłopotanie gdy wypuścił tweeta w którym pokazał, że serwis zdjęć wyszukiwarki tej firmy oznaczył fotografię jego i jego przyjaciela jako “goryli”.

Rzecznik Google szybko zareagował, stwierdzając że jest tym faktem “przerażony” a firmie jest “naprawdę przykro”. Firma niezwłocznie zabrała się do poprawek. Przez pewien czas przy wyszukiwaniu haseł “goryl”, “szympans”, “szympans” i “małpa” pojawiał się komunikat “brak wyników”.

W październiku ub.r. muzeum w Chinach usunęło wystawę fotografii, na których zestawiono obrazy dzikich afrykańskich zwierząt z czarnymi Afrykanami, po licznych skargach na rasizm. Część wystawy “This Is Africa” w Muzeum Prowincji Hubei w Wuhan zawierała zdjęcia zwierząt i ludzi o podobnych minach. Jedna para fotografii pokazywała np. młodego chłopca i wyjącego szympansa. Inne zestawy sparowały z człowieka z lwem albo pawianem.

Polecamy:
Problemy mają również algorytmy Facebooka

za: wired.com