Algorytm Facebooka uznał Deklarację Niepodległości USA za rasistowską

Algorytm Facebooka zablokował jeden z fragmentów Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych, uznając go za rasistowski. Chodziło konkretnie o część tekstu dot. Indian.

“The Liberty County Vindicator” jest lokalnym teksańskim dziennikiem, który od czerwca prowadził na Facebooku akcję udostępniania fragmentów Deklaracji Niepodległości, co miało związek z obchodzonym 4 lipca Świętem Niepodległości USA. Akcja miała zachęcić czytelników gazety do dokładnego zapoznania się z tym niezwykle ważnym dla amerykańskiej historii dokumentem.

Jeden z opublikowanych fragmentów Deklaracji został jednak zablokowany przez algorytm Facebooka, gdyż ten uznał go za rasistowski i propagujący mowę nienawiści. Kluczowe okazało się tu sformułowanie “bezlitośni dzicy Indianie” – to właśnie ze względu na jego wykorzystanie wpis “The Liberty County Vindicator” zniknął z portalu.

Redaktor dziennika Casey Stinnett ironizował potem, że być może lepiej by się stało, gdyby Thomas Jefferson użył sformułowania “rdzenni Amerykanie znajdujący się na trudnym etapie rozwoju kulturalnego”. Post został jednak przywrócony, a Facebook przyznał się do popełnienia błędu i wystosował w odpowiednim komunikacie przeprosiny.

Facebook jest szeroko krytykowany ze względu na swój system blokowania treści i użytkowników, którzy wedle algorytmów naruszyli swoim zachowaniem regulamin portalu. Jako, że proces weryfikacji odbywa się zwykle automatycznie, często dochodzi do błędów i nieporozumień, a interwencje algorytmów uważane są za nadużycia.

Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych została ogłoszona 4 lipca 1776 r. w Filadelfii podczas II Kongresu Kontynentalnego. Na pamiątkę tego wydarzenia 4 lipca Amerykanie świętują hucznie Dzień Niepodległości.

REKLAMA/Advertisement

Paweł Czechowski

za: Portal historyczny Histmag

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska<