Akta Józefa Franczaka “Lalusia” odnalezione. Dokumenty miały być zniszczone.

Jak dowiedział się “Nasz Dziennik”, podręczne akta prokuratorskie ze śledztwa prowadzonego w latach 60. XX wieku są w Archiwum Państwowym w Lublinie. Dotyczą one ostatniego z Żołnierzy Wyklętych, który zginął z bronią w ręku – Józefa Franczaka ps. “Laluś”.

Pierwotne informacje z Prokuratury Wojewódzkiej w Lublinie oraz z IPN mówiły, że dokumenty te miały być zniszczone, ale po ponad 30 latach znalazły się w archiwum Prokuratury Rejonowej w Puławach

– To unikalne odkrycie ma wymiar prawie symboliczny, ukazuje w pełni tragiczny los ostatniego Żołnierza Niezłomnego Rzeczypospolitej, będący udziałem całego pokolenia Niezłomnych Patriotów i Żołnierzy, którzy oddali życie, a także pamięć o sobie za wolność Polski – mówi archiwista Tomasz Rodziewicz.

– Wydaje się, że odnalezione akta podręczne zawierają szereg cennych informacji faktograficznych o sprawie ostatniego Żołnierza Niezłomnego. Pokazują, że ukrywający się żołnierz był poważnym problemem dla władz komunistycznych, i podległe im prokuratury z widocznym w dokumentacji, energicznym działaniem, a nawet zauważalnym w aktach elementem rywalizacji pomiędzy Prokuraturą Wojewódzką i Powiatową w Lublinie, angażowały się w ściganie Józefa Franczaka – dodaje historyk w rozmowie z “Naszym Dziennikiem”.

Józef Franczak ps. “Laluś” lub “Lalek” zginął w obławie stworzonej przez funkcjonariuszy SB i ZOMO 21 października 1963 roku. Jego śmierć symbolicznie zamyka okres działalności Żołnierzy Wyklętych i antykomunistycznego powstania, które miało miejsce po zdominowaniu Polski przez Sowietów.

za: niezalezna.pl

REKLAMA/Advertisement

 

“Zakaz pedałowania” – policja użyła gazu wobec sprzeciwiających się Marszowi Równości w Gnieźnie [WIDEO]