AFP: Koronawirus szczególnie mocno uderzy w migrantów i uchodźców. Może ich zdziesiątkować w Europie

Najstarsza światowa agencja informacyjna – Agence France Presse – pochyla się nad losem migrantów i uchodźców, którzy mają być szczególnie dotknięci trwającą pandemią wirusa SARS-CoV-2.

Z jednej strony w wielu krajach zachodniej Europy zamknięte są liczne urzędy, co uniemożliwia załatwienie wielu spraw. Zawieszone zostały też liczne programy pomocowe. Wiele ośrodków i obozów jest przepełnionych i ostatnio po raz kolejny doszło do zamieszek np. w obozie Moria na greckiej wyspie Lesbos czy w Suhl we wschodnich Niemczech. Zamknięte granice zewnętrzne UE to kolejny problem dla chętnych do przyjazdu.

Jednak najpoważniejsze jest wspomniane przeludnienie i to nie tylko ze względu na ciasnotę i dyskomfort. Oczywistym jest, że skupisko ciasno stłoczonych ludzi sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych. Migranci korzystają ze wspólnych sanitariatów i kuchni a “dzieci wciąż biegają po korytarzach” – jak powiedziała Sophia, wolontariuszka pracująca szczególnie z afgańskimi rodzinami w berlińskim centrum dla uchodźców.

W rejonie Calais w północnej Francji strach przed infekcją zmniejszyły liczbę ochotników pracujących z 2000 koczującymi tam migrantami, kładąc kres rozdawaniu im żywności.

Pro-imigranckie organizacje obawiają się, że COVIS-19 zdziesiątkuje ich podopiecznych w całej Europie.

REKLAMA/Advertisement