22 lipca 2024
Wydarzenia

Afera wizowa rozwija się – są pierwsze zatrzymania

Jednym z głównych tematów debaty publicznej staje się tzw. afera wizowa. Dotyczy ona domniemanej korupcji podczas przyznawania wiz do Polski przez urzędników Ministerstwa Spraw Zagranicznych i służby konsularnej. Według informacji przekazywanych przez media proceder miał polegać na “ręcznym kierowaniu” wydawania wiz imigrantom z Afryki oraz Azji Południowo Wschodniej.

Paralamentarzyści Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec i Marcin Kierwiński po zakończonej kontroli donieśli poselskiej poinformowali, że od pierwszej połowy 2021 r. w polskich konsulatach wydano ponad ćwierć miliona wiz imigrantom z ww. regionów. Według doniesień dziennika “Rzeczpospolita” do polskich konsulatów miały trafiać z Ministerstwa Spraw Zagranicznych listy nazwisk, którym miano wydać wizę wjazdową do Polski. Imigranci z tak wydanymi wizami trafiali do Polski, a później do USA i innych krajów globalnej północy, udając grupy turystów lub ekipy filmowe Bollywood. Za wizę oraz transfer do Ameryki płacono nawet 45 tysięcy dolarów.Premier Mateusz Morawiecki odwołał Piotra Wawrzyka z funkcji sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Oficjalne oświadczenie w tej sprawie wymienia powód odwołania jako „brak satysfakcjonującej współpracy”. W późniejszych dniach w mediach zaczęły pojawiać się informacje, że odwołanie Wawrzyka miało związek z nieprawidłowościami związanymi z przyznawaniem wiz imigrantom z Afryki i Azji Południowo-Wschodniej, w związku z którymi zostały rozpoczęte śledztwa Prokuratury Krajowej, Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Centralnego Biura Śledczego Wawrzyk miał rzekomo koordynować ten proces wraz ze swoim współpracownikiem, Edgarem Kobosem.

Według Stanisława Żaryna, pełnomocnika rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP, pierwsze informacje o nieprawidłowościach były już znane służbom państwowym w lipcu 2022 r. a śledztwo w tej sprawie rozpoczęto w marcu bieżacego roku. O nielegalnym procederze polskie służby miał być poinformowany wywiad Stanów Zjednoczonych. Wczoraj opinii publicznej przekazano, że w sprawie afery siedem osób usłyszało zarzuty, a trzy osoby zostały tymczasowo aresztowane.